Mały biznes w Polsce zaczyna się kurczyć? Winny Polski Ład i rosnące koszty

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), w pierwszym półroczu tego roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wpłynęło ponad 104,3 tys. wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej (średnia miesięczna 17,4 tys.). To o 25,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 82,9 tys.

Ponadto z danych resortu wynika, że w pierwszej połowie roku do rejestru CEIDG wpłynęło 161,1 tys. wniosków o zawieszenie działalności. To z kolei o 39,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich ponad 115,5 tys. Ostatnio więc średnia miesięczna wyniosła 26,8 tys., a wcześniej - 19,3 tys. Patrząc na ten rok, najwięcej wniosków było w styczniu i w czerwcu - odpowiednio 38 tys. i 28,5 tys.

Kobietom nie jest wcale łatwiej

Klub Inwestorek Indywidualnych prowadzi aktywną działalność na rzecz zwiększenia obecności kobiet na rynku, zarówno w sferze zakładania własnych firm, jak i zwiększenia udziału pań we władzach spółek. W obu obszarach jest u nas pod tym względem znacznie gorzej niż w krajach Unii Europejskiej. - W przypadku działalności gospodarczej mamy do czynienia z dużą rotacją. Cały czas sporo firm przybywa, ale faktycznie ostatnio znacząco zwiększyła się liczba podmiotów likwidowanych i zawieszanych - zauważa Ewa Kumorek-Fedor, prezes Klubu Inwestorek Indywidualnych. 

Reklama

Według niej powodów tego zjawiska jest kilka. - Przede wszystkim chodzi o konsekwencje pandemii, zmian regulacyjnych, głównie podatkowych, a także gwałtownie rosnące koszty prowadzenia działalności. Jednoosobowi przedsiębiorcy rzadko mają szansę przerzucać wzrost kosztów na ceny płacone przez klientów. W najgorszej sytuacji są przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, zmuszeni do podwyższania poziomu wynagrodzeń w ślad za galopującą inflacją - mówi Ewa Kumorek-Fedor. Poza tym, spora część przedsiębiorców przekształca jednoosobową działalność w formę spółek, co wynika ze zmian regulacji podatkowych oraz uproszczenia zasad zakładania spółek.

Klimat do prowadzenia biznesu coraz gorszy

Z jej opinią zgadza się Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Pracodawców Polskich (FPP). Jak zauważa, pierwsza połowa 2022 r. naznaczona była pogorszeniem warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w związku ze zmianami podatkowo-ubezpieczeniowymi wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu. 

- Z uwagi na wprowadzenie wyższej, proporcjonalnej do dochodu składki zdrowotnej oraz likwidację możliwości odliczania tej składki od podatku, zmniejszyła się opłacalność prowadzenia małego biznesu. Poza wzrostem obciążeń fiskalnych, zmiany w przepisach wprowadziły również większą niepewność związaną z niejasną interpretacją prawa podatkowego oraz gwałtownymi jego zmianami, czego przykładem jest choćby wprowadzona z dnia na dzień w drodze rozporządzenia zmiana zasad obliczania zaliczek na podatek dochodowy - podkreśla przedstawiciel FPP.

Jednocześnie firmy doświadczały dynamicznego wzrostu ponoszonych kosztów w związku z wysoką inflacją, przejawiającą się w szczególności w wyjątkowo wysokich cenach energii. W dodatku daleko idącemu ograniczeniu z uwagi na znaczne podwyżki stóp procentowych uległ dostęp do finansowania. - Wszystkie te czynniki występujące jednocześnie wpłynęły na pogorszenie klimatu do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej, co w niektórych przypadkach mogło prowadzić do decyzji o jej likwidacji lub zawieszeniu -  zauważa Łukasz Kozłowski.

Ministerstwo nie bije na alarm

Jednak, jak uspokaja biuro prasowe MRiT, początek i koniec roku zawsze są okresem większej dynamiki zmian w liczbie podmiotów podejmujących decyzję o wznowieniu, zawieszeniu lub zamknięciu działalności gospodarczej. Tłumaczy ono, że to naturalne procesy zachodzące w gospodarce. Tym bardziej, że ogólny trend jest rosnący. Ministerstwo zaznacza, że analiza liczby aktywnych działalności gospodarczych wskazuje na utrzymujący się dodatni bilans firm zarejestrowanych w CEIDG. 1 stycznia 2022 r. było ich w Polsce 2,58 mln. Jest to o ok. 57 tys. więcej niż przed rokiem i znacznie więcej niż w latach ubiegłych.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »