Reklama

Mały ZUS Plus. Ostatnie dni na deklarację

Do 31 stycznia trzeba zgłosić chęć stosowania tzw. "Małego ZUS Plus". Przedsiębiorcy mogą płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne przez maksymalnie 36 miesięcy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Przedsiębiorca, który w 2021 roku prowadził działalność gospodarczą i nie opłacał "Małego ZUS Plus", a chce z tej ulgi skorzystać w 2022 roku, powinien złożyć dokumenty do ZUS do 31 stycznia - przypomina zakład.

Dokumentów do ZUS nie musi przekazywać przedsiębiorca, który korzystał z "Małego ZUS Plus" w grudniu 2021 roku i nadal chce stosować ulgę, a nie wyczerpał maksymalnego okresu 36 miesięcy.

Reklama

Termin 31 stycznia 2021 roku dotyczy także przedsiębiorcy, który chce skorzystać z ulgi, a w styczniu 2022 roku rozpoczął lub wznowił działalność gospodarczą, którą prowadził w poprzednim roku (przynajmniej 60 dni) i od której nie opłacał "Małego ZUS Plus". Jeśli jednak przedsiębiorca rozpoczął lub wznowił działalność po 25 stycznia 2022 r., przez co do końca miesiąca zostało mniej niż 7 dni, to zgłoszenie do ubezpieczeń składa w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia/wznowienia działalności.

Mały ZUS Plus - dla kogo?

Aby skorzystać z tej formy rozliczeń trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych, a przychód uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym nie może przekroczyć 120 tys. zł (jeśli działalność była prowadzona przez część roku - maksymalny przychód liczy się proporcjonalnie).

Przedsiębiorca w dokumentach wykazuje podstawę wymiaru składek, która będzie go obowiązywała od stycznia do grudnia 2022 roku wyliczoną od średniomiesięcznego dochodu za poprzedni rok kalendarzowy (wraz z wysokością przychodu, dochodu i form opodatkowania).

Mały ZUS Plus - ile wynosi?

Jak niedawno informował wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki, "Mały ZUS Plus" cieszy się dużym zainteresowaniem - obecnie korzysta z niego ok. 327 tys. firm.

Zgodnie z podanym przez resort przykładem, przedsiębiorca, którego średniomiesięczny dochód w 2021 r. wyniósł 3 tys. zł, w 2022 r. zapłaci na ubezpieczenia społeczne ok. 474 zł miesięcznie, a więc zaoszczędzi ok. 650 zł w stosunku do tzw. pełnego ZUS-u.

Trzeba jednak pamiętać, że wysokość kwoty, od której opłacane są składki ma wpływ na wysokość przysługujących świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, a wysokość składki emerytalnej na kapitał emerytalny, od którego zależy przyszłe świadczenie.

Szczegóły dotyczące wyliczania składek podaje ZUS.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »