Mały ZUS w 2022 roku. Ile wynosi i dla kogo jest?

Mały ZUS - ile wynosi i jakie trzeba spełnić warunki, aby z niego skorzystać? To pytania tej części przedsiębiorców, których przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej za cały 2021 rok nie przekroczyły 120 000 zł. Jak skorzystać z małego ZUS-u w 2022 roku? Odpowiadamy.

Dla kogo jest Mały ZUS?

Mały ZUS to ulga dla przedsiębiorców, którzy wykazywali niewielkie przychody. Do stycznia 2020 roku wysokość składki małego ZUS-u była uzależniona właśnie od wysokości przychodu. Po ogromnej krytyce takiego rozwiązania, weszła w życie nowa, obowiązująca obecnie ulga - Mały ZUS Plus i teraz składki naliczane są od dochodu.

Kto może płacić mały ZUS plus? Mały ZUS Plus 2022 to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy spełniają dwa kluczowe warunki. Po pierwsze, przychody przedsiębiorcy z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 000 zł. 

Reklama

Po drugie, działalność prowadzona przez małego przedsiębiorcę nie mogła być krótsza niż 60 dni kalendarzowych w 2021 roku.

Mały ZUS Plus 2022. Kogo nie dotyczy?

Mały ZUS 2022 nie dotyczy przedsiębiorców w pierwszym roku prowadzenia działalności oraz tych, którzy kwalifikują się do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Mały ZUS to oferta tylko i wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne, które nie obejmuje składki zdrowotnej. Tę trzeba płacić w pełnej wysokości.

Z oferty Mały ZUS Plus nie skorzystają ci, którzy w 2021 roku prowadzili działalność jako twórcy i artyści, osoby wykonujący wolny zawód, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o. 

Mały ZUS Plus nie dotyczy osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Jak skorzystać z ulgi Mały ZUS w 2022 roku?

Zgłosić się do małego ZUS plus można poprzez stronę biznes.gov.pl. Niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, które potrzebne są do aktualizacji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli w rejestrze, w którym zarejestrowana jest firma.

Jakie dokumenty złożyć aby korzystać z ulgi Mały ZUS Plus 2022? Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność w 2021 roku, ale dotąd nie korzystali z usługi Mały ZUS lub Mały ZUS Plus, muszą złożyć dokumenty wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12.

Dodatkowo do ulgi mały ZUS plus potrzebne jest zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli 31 grudnia 2021 roku przedsiębiorca kończy okres 24 miesięcy korzystania z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy.

Powyższe dokumenty należy złożyć najpóźniej do 1 lutego 2022 roku. Jeżeli przedsiębiorca korzystał z ulgi Mały ZUS Plus jeszcze w grudniu 2021 roku, to nie musi już zgłaszać żadnych dokumentów. Jeśli przedsiębiorca nie złoży dokumentów w terminie, nie będzie mógł skorzystać z Małego ZUS Plus przez cały rok.

Mały ZUS plus po 31 stycznia 2022. Warunki skorzystania

Jeśli przedsiębiorca spełnia warunki pozwalające na skorzystanie z Małego ZUS Plus po styczniu 2022 roku (na przykład gdy skończy się okres opłacania preferencyjnych składek), musi przekazać do ZUS dokumenty:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie korzystałeś z "małego ZUS plus" (np. zaprzestałeś wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy) albo
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli skończyłeś okres 24 miesięcy korzystania z "preferencyjnych składek"
  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy)

Przedsiębiorca musi złożyć te dokumenty w terminie 7 dni liczonych od pierwszego dnia, w którym spełni warunki skorzystania z Mały ZUS Plus.

Mały ZUS 2022. Ile wynosi?

Jak ustalić podstawę składek? Wysokość składki Mały ZUS Plus przedsiębiorca ustala w oparciu o dochód z działalności gospodarczej uzyskanego w 2021 roku. Najpierw należy obliczyć swój przeciętny miesięczny dochód:

  • podziel roczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej
  • wynik pomnóż przez 30 i zaokrąglij do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza
  • zaokrąglij wynik w dół, jeśli końcówka jest niższa niż 0,5 grosza

Teraz można ustalić podstawę składki mnożąc przeciętny miesięczny dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w 2021 roku przez współczynnik 0,5. Wynik zaokrąglij do pełnych groszy, podobnie jak przy ustalaniu miesięcznego dochodu.

Porównaj otrzymany wynik z kwotą równą 30% minimalnego wynagrodzenia i kwotą równą 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Podstawa składki, jaką zadeklarujesz, musi mieścić się między tymi dwoma wartościami, czyli nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku - w 2022 roku będzie to 903 zł. Nie może również przekraczać kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok. W 2022 roku będzie to 3553,20 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mały ZUS | mały ZUS plus | ZUS | działalność gospodarcza | firma | polska firma

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »