Minister zapowiada nową ulgę podatkową!
- Korzyści podatkowe są najlepszą zachętą dla przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, która przyczynia się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki - stwierdził wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Propozycja wprowadzenia efektywnej ulgi podatkowej została zawarta w przygotowanym w Ministerstwie Gospodarki Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku. - Działania MG są spójne z założeniami wydatkowania środków z nowej perspektywy finansowej. Zapewni to komplementarność systemu wsparcia na rzecz innowacyjności polskich firm - podkreślił wicepremier Piechociński.
Zdaniem szefa MG ulgi podatkowe stanowią neutralny, przejrzysty i przewidywalny z punktu widzenia przedsiębiorcy system wsparcia. Istnienie zachęt podatkowych ma niewątpliwy wpływ na podejmowanie przez firmy działalności badawczo-rozwojowej. - Zachęty te muszą być efektywne. Koszty prac badawczo-rozwojowych są bowiem wysokie, a ich efekty często trudne do przewidzenia - wyjaśniał wicepremier Piechociński.
O konieczności efektywnego wsparcia współpracy świata biznesu i nauki przez państwo rozmawiali także uczestniczy posiedzenia Krajowej Rady Przedsiębiorczości. Odbyła się ona 10 stycznia 2014 r. w MG. Tematem dyskusji były instrumenty wspierające inwestycje przedsiębiorstw. Uczestnicząca w spotkaniu podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska wskazywała na konieczność wzrostu nakładów na badania i rozwój jako warunku do pobudzenia aktywności innowacyjnej firm. Tego samego zdania byli zebrani na posiedzeniu przedsiębiorcy.
Obecnie w Polsce nie występują skuteczne instrumenty fiskalne wspierające działalność badawczo-rozwojową. Nie wymuszają one na przedsiębiorcach podejmowania współpracy z jednostkami badawczymi. Funkcjonująca ulga na zakup nowych technologii charakteryzuje się małą dostępnością i skomplikowaną procedurą. Celowe jest zatem zastąpienie jej ulgą podatkową. Prowadzi ona bowiem do zwiększenia nakładów własnych przedsiębiorstw na prowadzenie badań i prac rozwojowych lub ich zamawianie w instytucjach badawczych.
W 2013 r. Komisja Europejska w ramach Krajowego Programu Reform zarekomendowała przeznaczenie przez Polskę dodatkowych funduszy na rozwój sytemu zachęt podatkowych dla firm. Mają one służyć tworzeniu lepszych warunków do rozwijania innowacyjności.