MŚ: Firmy-laureaci GreenEvo coraz więcej eksportują
Firmy-laureaci programu GreenEvo promującego na rynkach zagranicznych polskie zielone technologie zwiększyli wartość eksportu i sprzedaż zagraniczną o ponad 50 proc. - poinformował resort środowiska. Firmy zwiększyły też zatrudnienie o blisko 40 procent.
Według danych opublikowanych we wtorek na stronie Ministerstwa Środowiska, średni wzrost obrotów firm uczestniczących w programie wzrósł o ponad 35 proc. w 2013 r. W 2012 r. wzrost ten wyniósł 22 proc.
Firmy mają ponad 35 tys. klientów w Polsce i ponad 26 tys. za granicą.
Połowa firm zainwestowała w badania nad nowymi technologiami oraz udoskonaliła swoje rozwiązania. Jak zaznaczył resort, laureaci konkursu coraz częściej ze sobą współpracują. Ponad 35 proc. deklaruje komercyjne współdziałanie z innymi laureatami, natomiast 25 proc. prowadzi wspólne projekty wdrożeniowe u klientów.
"Firmy GreenEvo udowadniają, że drzemie w nich ogromny potencjał. Skutecznie radzą sobie na zagranicznych rynkach, sprzedając technologie środowiskowe oraz tworzą w Polsce nowe miejsca pracy. Razem z firmami GreenEvo budujemy wizerunek Polski i polskich firm za granicą, jako sprawnych innowatorów" - ocenił, cytowany w komunikacie, wiceminister środowiska Marcin Korolec.
Program w 2013 r. został laureatem prestiżowej Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA 2013.
Laureaci programu mogą liczyć na pomoc resortu środowiska, gospodarki i spraw zagranicznych w dotarciu do zagranicznych kontrahentów. Eksperci ministerstw pomagają firmom, jak badać dany rynek, czy jak prezentować swoje projekty. Kluczowym elementem jest udział firm w zagranicznych misjach handlowych.
Jak mówił wcześniej PAP Korolec, w 2014 roku głównymi kierunkami misji handlowych GreenEvo będą Azja i Afryka. Tegoroczne misje planowane są także m.in. na Ukrainie, w Rosji, w Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Etiopii, w USA i na kontynencie południowoamerykańskim.
GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Do tej pory w czterech edycjach programu wyłoniono 48 firm-laureatów. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 roku szczytem klimatycznym ONZ.