Reklama

Na rozliczenie VAT-u od usług budowlanych masz do 30 dni

Świadczysz usługi budowlane? Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT istotne są dwa momenty - dzień zapłaty i 30. dzień od wykonania usługi. Ten drugi to moment graniczny.

Według zasad ogólnych regulujących kwestię podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Są jednak wyjątki, a jednym z nich są usługi budowlane, dla których ustawodawca ustanowił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym jest inny czas na rozliczenie podatku.

Reklama

Dla celów ustalenia obowiązku zapłaty podatku VAT po stronie wykonawcy usługi budowlanej nie ma znaczenia, w którym momencie zostanie wystawiona faktura VAT.

Chwila otrzymania zapłaty lub 30 dni od wykonania usługi

Jeżeli świadczysz usługi budowlane lub budowlano-montażowe, obowiązek podatkowy z tytułu ich wykonania powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Jednak jest ograniczenie - nawet, gdy pieniądze do ciebie nie wpłyną, obowiązek podatkowy i tak powstanie 30. dnia od daty wykonania usługi.

Przykład: Jeżeli usługa została wykonana 5 kwietnia, a zapłata nastąpi po 60 dniach od wykonania usługi budowlanej, obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od daty jej realizacji, czyli 4 maja. W takim przypadku można zatem stwierdzić, że termin, w którym zostanie uregulowane zobowiązanie pieniężne, nie odgrywa tu istotnej roli. Ciążący na usługodawcy obowiązek zapłaty podatku powstanie i tak przed dokonaniem faktycznej płatności przez zamawiającego. Jeżeli jednak odbiorca zapłaciłby już 16 kwietnia, to byłby to jednocześnie dzień powstania obowiązku podatkowego.

Częściowe otrzymanie zapłaty, to częściowy obowiązek

Co w sytuacji, gdy nabywca usługi w terminie 30 dni zapłaci tylko część należności? Wtedy obowiązek podatkowy powstaje w dniu płatności do tej części, a do pozostałej 30. dnia o wykonania usługi, chyba że zostanie zapłacona również przed tym dniem.

Przykład: Pan Adam wykonał usługę budowlaną 9 marca i wystawił fakturę na kwotę 20 000 zł. 26 marca otrzymał część wynagrodzenia w wysokości 7000 zł. Na pozostałe pieniądze musiał czekać do 20 kwietnia. Oznacza, to że obowiązek podatkowy do 7000 zł powstanie już 26 marca, a do części w kwocie 13 000 zł - 7 kwietnia.

Protokół zdawczo-odbiorczy początkiem biegu terminu

Pewnym uzupełnieniem powyższej regulacji prawnej, o którym warto pamiętać, jest zapis określający, iż analogicznie obowiązek podatkowy powstaje dla robót przyjmowanych częściowo, to znaczy takich, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

W tym przypadku data podpisania protokołu stanowi dla wykonawcy początek biegu 30-dniowego terminu, w ciągu którego ewentualna zapłata rodzić będzie obowiązek podatkowy.

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Podstawa prawna: art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d, ust. 14, ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054).

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Teraz wiadomości gospodarcze przeczytasz jeszcze szybciej. Dołącz do Biznes INTERIA.PL na Facebooku

Dowiedz się więcej na temat: Tax Care S.A. | budownictwo | VAT | dzien | ten | moment | obowiązek podatkowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »