Najwięcej firm powstaje w poniedziałek

Zdecydowanie najwięcej jednoosobowych firm otwiera się w poniedziałki, a prawie w ogóle nie przybywa ich w weekendy - wynika z danych CEIDG. W ostatnich 12 miesiącach przedsiębiorcy zarejestrowali ponad 303 tysiące działalności gospodarczych.

Weekend na przygotowanie wniosku, a poniedziałek na jego wypełnienie i złożenie - dane CEIDG dowodzą, że tak właśnie postępują nowi przedsiębiorcy chcący otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Poniedziałek jest bowiem dniem, w którym CEIDG rejestruje najwięcej takich wniosków. W kolejnych dniach tygodnia ich liczba stopniowo spada, aby zejść niemal do zera w weekend. Dane CEIDG z ostatnich 50 tygodni (licząc do 22 sierpnia) wskazują, że w poniedziałki rejestruje się średnio 1420 nowych firm, a w piątki 1066. W sobotę i niedzielę liczba zgłoszeń jest symboliczna.

Reklama
Osoba fizyczna, która chce otworzyć działalność gospodarczą, ma do wyboru cztery drogi. Najszybsza i najprostsza procedura jest dostępna dla tych osób, które posiadają albo zaufany profil na ePUAP, albo bezpieczny podpis elektroniczny. W ich przypadku do otrzymania statusu przedsiębiorcy wystarczy zalogowanie się i wypełnienie wniosku na stronie CEIDG (ceidg.gov.pl). W pozostałych przypadkach samo złożenie wniosku on-line na stronie CEIDG, który jest dostępny bez logowania, nie zakończy procedury rejestracyjnej. Konieczna jest wizyta w dowolnym urzędzie gminy w celu jego podpisania. Można też pobrać wniosek w urzędzie, wypełnić go i złożyć osobiście. Ostatnia możliwość to przesłanie wniosku listem poleconym. Taka forma wymaga jednak dodatkowo wizyty u notariusza i notarialnego potwierdzenia podpisu.

Poniedziałek jak Nowy Rok

Według Dariusza Dumy, psychologa biznesu, początek tygodnia jest dobrym momentem na załatwienie różnych spraw. - W nowy tydzień wchodzimy jak w Nowy Rok, z postanowieniem, że zrobimy pewne rzeczy. Osoba, która planuje otwarcie własnej firmy może dodatkowo wykorzystać czas weekendu na zapoznanie się z wnioskiem, który trzeba wypełnić - ocenia. Jego zdaniem, w przypadku przedsiębiorców dodatkowo może zadziałać inny czynnik, charakterystyczny dla ludzi czynu. - Dla osób przedsiębiorczych, które cały czas szukają nowych wyzwań, weekend jest często okresem frustracji, która może przerodzić się w decyzję "zakładam firmę" - dodaje Dariusz Duma.

Chociaż procedury rejestrowania firmy są dosyć proste, to samo wypełnienie wniosku w CEIDG może sprawić pewne trudności. Jednym z problemów, na jaki napotykają przedsiębiorcy, jest dobór odpowiednich kodów PKD. Zdarza się, że pomysły na prowadzenie działalności są innowacyjne i ciężko umieścić je w odpowiedniej kategorii. Z niektórymi rodzajami wykonywanej działalności wiąże się ponadto konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności regulowanej czy uzyskanie odpowiednich licencji i zezwoleń. Pewien kłopot może też sprawić przedsiębiorcy zgłoszenie firmy do ZUS. Choć informacja o powstaniu płatnika przekazywana jest automatycznie po złożeniu wnioski w CEIDG, to przedsiębiorca musi poinformować ZUS o rodzaju ubezpieczenia i wysokości składek, a także zgłosić do ubezpieczeń ewentualnych pracowników.

W rok powstało ponad 300 tysięcy nowych firm

Z danych zawartych w rejestrze REGON (są najpełniejszym źródłem danych o liczbie zarejestrowanych działalności gospodarczych) wynika, że w ostatnich 12 miesiącach, licząc do końca sierpnia, powstało 303,3 tys. jednoosobowych firm. Tylko w zeszłym miesiącu zostało zarejestrowanych 23,8 tys. takich podmiotów. Liczba ta jest o 13 proc. mniejsza od wyniku lipcowego i o 2 proc. większa od liczby firm zarejestrowanych w lipcu 2012 r.

Firmy znikają, ale wolniej

Aby stworzyć pełny obraz ducha przedsiębiorczości w polskim narodzie trzeba uwzględnić jeszcze dane o zamykanych firmach (działalności zawieszane w tej analizie pomijamy traktując zawieszone firmy jako istniejące). W ostatnich 12 miesiącach przedsiębiorcy wykreślili z rejestru 244,8 tys. jednoosobowych firm. W sierpniu z rejestru zniknęło 15,4 tys. podmiotów. Liczba wyrejestrowań była o 19 proc. mniejsza niż w lipcu i o 8 proc. mniejsza niż w sierpniu 2012 r.

W rejestrze REGON ujętych było na koniec sierpnia 2 955,8 tys. jednoosobowych firm. Do okrągłej liczby 3 milionów brakowało więc nieco ponad 44 tysiące podmiotów. Gdyby firm nadal przybywało w takim tempie, jak w sierpniu, przekroczenie bariery 3 milionów nastąpiłoby za 5,5 miesiąca.

Katarzyna Siwek, Katarzyna Rola-Stężycka, Łukasz Łubiak

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: poniedziałek | firma | czwartek | Poniedzialek | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »