Niebezpieczne smarowanie

Przedsiębiorcy wykorzystujący oleje na bazie ropy naftowej do eksploatacji maszyn i urządzeń nie mogą zapominać o ciążących na nich obowiązkach w zakresie podatku akcyzowego. Zapominalscy narażeni są na poważne konsekwencje.

Jest zwolnienie?

Przedsiębiorcy z wielu branż, w tym przede wszystkim z branży motoryzacyjnej, czy też automatyki przemysłowej, wykorzystują w swojej działalności gospodarczej oleje silnikowe, sprężarkowe, przekładniowe, płyny hydrauliczne, mieszanki do obróbki metali, oleje do smarowania form oraz inne oleje na bazie ropy naftowej. Niejednokrotnie zapominają jednak, że wyroby te, mimo, iż co do zasady używane są do celów innych niż napędowe czy grzewcze, są wyrobami akcyzowymi. W konsekwencji ich nabywanie, sprzedaż, czy też wykorzystywanie powinno odbywać się na warunkach precyzyjnie określonych przepisami ustawy o podatku akcyzowym.

Reklama

Istotnym jest również, iż wyroby te, co do zasady, mogą być zwolnione z akcyzy. Niemniej jednak, aby z tego zwolnienia skorzystać, należy spełnić szereg wymogów natury administracyjnej. Brak spełnienia któregokolwiek z warunków określonych w przepisach akcyzowych, może skutkować powstaniem zaległości podatkowej.

...ale należy pamiętać o jego warunkach

Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje zwolnienie z akcyzy wyłącznie dla olejów zaliczanych do ściśle określonego grupowania CN. Zatem podejmując decyzje o nabywaniu, a następnie wykorzystywaniu danego oleju do gospodarki smarowej, przedsiębiorca powinien mieć pewność, co do prawidłowej jego klasyfikacji. W zależności od dokonanej klasyfikacji może bowiem się okazać, iż dany olej nie jest wyrobem akcyzowym, a konsekwencji nie jest konieczne spełnienie jakichkolwiek warunków, lub też - co gorsza - nie może korzystać ze zwolnienia i w konsekwencji z ekonomicznego punktu widzenia nabywanie takiego oleju będzie mniej korzystne.

Jednym z najważniejszych warunków do zastosowania zwolnienia jest przede wszystkim złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego, jako podmiot prowadzący działalność w zakresie wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy, czyli jako tzw. podmiot zużywający.

Nie zapomnij o ewidencji

Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać ze zwolnienia nie mogą również zapominać o prowadzeniu ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, której sposób prowadzenia oraz wzór określony został przez Ministra Finansów.

Należy również pamiętać, iż możliwość zastosowania zwolnienia, a w dalszej kolejności zastosowania odpowiedniego schematu zakupu takich olejów uzależnione jest od podmiotu, który je sprzedaje. W szczególności przedsiębiorcy powinni rozróżnić kupowanie takich olejów z Polski, tj. od podmiotów zarejestrowanych dla celów podatku akcyzowego i prowadzących skład podatkowy, od nabywania takich olejów od podmiotów z Unii Europejskiej. Warunki oraz skutki obu tych transakcji istotnie bowiem różnią się od siebie.

Michał Zwyrtek, kierownik Zespołu Podatków Pośrednich w Katowicach, PricewaterhouseCoopers sp. z o. o.

Sprawdź bieżące notowania ropy na naszych stronach

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: bezpiecznie | zwolnienie | oleje | przedsiębiorcy | niebezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »