Niepełnosprawni są wykluczeni finansowo

Niepełnosprawni są wykluczeni finansowo i trzeba to zmienić. Bankowcy i przedstawiciele osób niepełnosprawnych rozpoczynają kampanie "Finanse bez barier", która ma ułatwić korzystanie z usług finansowych.

Jakie są największe problemy osób niepełnosprawnych w kontaktach z bankami? Maciej Siejewicz z GFK Polonia wyjaśnia, że poza barierami architektonicznymi niepełnosprawni skarżą się na nieprzystosowane bankomaty czy internetowe serwisy transakcyjne. Te pierwsze powinny być umieszczane niżej.

Powinny być wyposażone w funkcje głosowe i umieszczone w jednej wspólnej internetowej bazie, tak żeby nie było problemu z ich lokalizacją. Serwisom internetowym brakuje często wersji dla niewidomych lub słabowidzących. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodaje, że niepełnosprawni skarżą się także na wykluczenie finansowe, które przejawia się małą dostępnością kredytów, lokat bankowych oraz innych usług finansowych.

Reklama

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich podkreśla, że zarówno osoby pełno jak i niepełnosprawne są ważnymi klientami. ZBP przygotował tak zwane dobre praktyki dla instytucji finansowych, które maja ułatwić korzystanie z ich usług. Przedstawiciel związku nie zgodził się z tym, że osoby niepełnosprawne są dyskryminowane finansowo. Jego zdaniem słaba dostępność usług dla niepełnosprawnych jest konsekwencją niskich zarobków lub ich braku oraz małej wiedzy ekonomicznej. Przemysław Barbrich w rozmowie z IAR podkreśla, że jest to problem całego społeczeństwa, a nie tylko niepełnosprawnych.

UE: Zmiany uderzą w niepełnosprawnych

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski liczy, że uda się to zmienić. Według szacunków jego organizacji w Polsce jest około 4,5 miliona ludzi z niepełnosprawnościami. Około 2,5 miliona ludzi mogłoby pracować, ale zatrudnienie ma tylko jedna piąta z nich. Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, jego zdaniem jest kluczowa, w walce z ich wykluczeniem finansowym.

Osoby niepełnosprawne i ich postrzeganie instytucji finansowych przebadała firma GFK Polonia, która przeprowadziła pogłębione wywiady z ponad 20 osobami.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »