Niższy podatek dla fryzjerek i kosmetyczek. MF podało, kiedy wejdzie zmiana

W marcu zostanie wydane rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty - wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek w wykazie prac Ministerstwa Finansów. Obniżony podatek dla przedsiębiorców miałby obowiązywać od 1 kwietnia br. Jednak MF musi jeszcze uzyskać akceptację Komisji Europejskiej.

W marcu 2024 r. zostanie wydane rozporządzenie, obniżające stawkę VAT dla branży beauty - podało MF w opublikowanej w poniedziałek informacji w wykazie prac resortu. 

"Celem projektowanej regulacji jest obniżenie - z 23 proc. do 8 proc. - stawki VAT na określone usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r." - przekazało ministerstwo. 

Dodano, że istotą projektu jest "rozszerzenie obecnego zakresu stawek obniżonych VAT poprzez dodanie do katalogu usług objętych w Polsce stawką 8 proc. (w tym m.in. są to usługi fryzjerskie) określonych usług wchodzących w zakres tzw. sektora 'beauty' począwszy od 1 kwietnia 2024 r.".

Reklama

Niższy podatek dla branży beauty. To wyborcza obietnica KO

30 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział, że 1 kwietnia 2024 r. wejdzie decyzja ws. obniżonego VAT dla tzw. branży beauty. Szef rządu przypomniał, że obniżenie VAT na usługi branży kosmetycznej było jego zobowiązaniem w kampanii wyborczej. Powiedział także, że w tym sektorze zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób. 

Jednak decyzja w tym zakresie musi znaleźć akceptację Komisji Europejskiej. Jak informowaliśmy na łamach Interii Biznes, choć podobne rozwiązanie w Europie wdrożyła Irlandia, tak europejskie przepisy przewidują obniżenie VAT-u dla zakładów fryzjerskich, ale nie dla pozostałych firm z branży. 

Polski resort finansów chce w rozmowach z KE jako przykład wskazać wspomnianą Irlandię. Jak tłumaczyli przedstawiciele ministerstwa, w tym kraju 8-proc. VAT obowiązuje dla usług kosmetycznych i w oparciu o ten przypadek polskie władze chcą prowadzić negocjacje.

"Przewiduje się, że zakres stosowania stawki obniżonej dla usług kosmetycznych będzie taki sam jak w Irlandii, również - podobnie jak w przypadku Irlandii - stosowana będzie najwyższa z funkcjonujących w kraju stawek obniżonych (w Polsce 8 proc.). Zakładamy, że takie podejście, zgodne z ideą, która przyświecała Komisji Europejskiej, gdy przedstawiała kilka lat temu projekt legislacyjny unijnej reformy stawek VAT, będzie dla niej akceptowalne" - tłumaczyło przed tygodniem Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: branża kosmetyczna | VAT | Ministerstwo Finansów | branża beauty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »