Obniżka VAT dla branży beauty. Ministerstwo liczy, że KE nie stanie na drodze

Usługi kosmetyczne w Polsce mają być objęte niższym podatkiem VAT. - Chcemy zastosować najwyższą z obniżonych stawek, czyli 8 proc. - podaje Ministerstwo Finansów (MF) w odpowiedzi na pytania PAP. Zakres stosowania stawki ma być identyczny jak w Irlandii, która jako jedyna w Unii Europejskiej (UE) ma obniżoną stawkę VAT na usługi branży beauty. Resort finansów liczy, że Komisja Europejska (KE) zaakceptuje podobne rozwiązanie również w Polsce.

Obniżenie podatku VAT dla branży kosmetycznej jeszcze w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał lider KO Donald Tusk. 

Pod koniec stycznia premier ogłosił, że spełni swoją obietnicę wyborczą. - 1 kwietnia 2024 roku wejdzie decyzja ws. obniżonego podatku VAT z 23 do 8 proc. dla tzw. branży beauty, w której pracuje prawie 100 tys. ludzi - powiedział.

Reklama

Eksperci nie byli jednak przekonani, czy zgodnie z unijnym prawem jest to możliwe. "Znam dyrektywę VAT, która w Załączniku 3 poz. 21 wymienia fryzjerstwo i tyle. Żadnych innych usług kosmetycznych. Bardzo podziwiam (bez szydery) osobę w MF, która uzasadniła, że się da" - napisał na portalu X doradca podatkowy Piotr Leonarski.  

Ekspert wyjaśniał we wpisie, że ewentualna niezgodność stawki VAT 8 proc. dla branży beauty nie oznaczałaby ryzyka zwrotu różnicy w podatku między tą stawką a wyższą, zgodną z unijną dyrektywą, którą ponieść musiałyby kosmetyczki. Konsekwencje uderzyłyby wyłącznie w rząd, w postaci kary od Komisji Europejskiej. 

Niższy VAT na usługi kosmetyczne. Resort finansów wyjaśnia

W odpowiedzi na te głosy Ministerstwo Finansów przywołało przykład Irlandii, która jako jedyna w UE ma obniżoną stawkę VAT na usługi kosmetyczne

"Przewiduje się, że zakres stosowania stawki obniżonej dla usług kosmetycznych będzie taki sam jak w Irlandii, również - podobnie jak w przypadku Irlandii - stosowana będzie najwyższa z funkcjonujących w kraju stawek obniżonych (w Polsce 8 proc.). Zakładamy, że takie podejście, zgodne z ideą, która przyświecała Komisji Europejskiej, gdy przedstawiała kilka lat temu projekt legislacyjny unijnej reformy stawek VAT, będzie dla niej akceptowalne" - podał resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Ministerstwo wyjaśniło również, że załącznik III do dyrektywy VAT, wymieniający towary i usługi, które mogą być objęte stawkami obniżonymi, nie wymienia usług kosmetycznych, a stawkę preferencyjną w tym zakresie stosuje Irlandia. Po unijnej reformie VAT z 2022 r. państwa członkowskie na podstawie dyrektywy zyskały "pewną elastyczność" w stosowaniu stawek obniżonych przez państwa członkowskie UE - zauważyło MF. 

"M.in. dyrektywa ta umożliwiła, zgodnie z zasadą równego traktowania wyrażoną wprost w preambule dyrektywy wprowadzającej reformę, wszystkim państwom członkowskim stosowanie niższych stawek do takich samych towarów i usług, do których niższe stawki miały zastosowanie w innych państwach członkowskich i na takich samych warunkach" - wyjaśnił resort finansów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »