Nowy podatek od ogrodzenia w 2025. Sprawdź, kto zapłaci jak za dom

Z początkiem roku zmianie uległy przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Do definicji budowli dołączyły m.in. ogrodzenia. Kto zapłaci za nie podatek? Nowy obowiązek nie dotyczy wszystkich domów.

  • Podatek od nieruchomości zmienia się od stycznia 2025 roku.
  • Garaże i ogrodzenia uznane zostały za budowle, dlatego od teraz należy od nich odprowadzić podatek.
  • Nowy obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich, a jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą. 

Ogrodzenia związane z prowadzeniem działalności od 1 stycznia 2025 roku podlegają opodatkowaniu. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadziła nowe definicje budowli.

Kto zapłaci podatek od ogrodzenia?

Do końca ubiegłego roku ogrodzenia w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych uznawane były za urządzenia budowlane. Business Insider przypomina, że nowela obowiązująca od 1 stycznia 2025 roku wprowadziła jednak nowe definicje budynków i budowli, a za te ostatni uznane zostały m.in. ogrodzenia.

Reklama

Nadal jednak podatek od budowli dotyczy w Polsce jedynie przedsiębiorców, bo "opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej", czytamy w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

W praktyce oznacza to, że ogrodzenia domów, w których nie jest zarejestrowana i prowadzona działalność gospodarcza, nie podlegają opodatkowaniu. 

Nie każde ogrodzenie podlega opodatkowaniu

Ustawa mówi jednak, że opodatkowaniu podlegają jedynie grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy, jednak ważny jest także fakt, czy dane ogrodzenie stanowi majątek przedsiębiorcy? Serwis przytacza tutaj wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w 2023 roku stwierdził, że opodatkowaniu podlegają jedynie ogrodzenia w posiadaniu przedsiębiorcy, które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa. 

"A zatem o związaniu nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje jej ujęcie w środkach trwałych lub wrzucenie jej w koszty uzyskania przychodów jednorazowo albo faktyczne wykorzystywanie do działalności" - tłumaczy prof. Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku.

W praktyce podatek od ogrodzenia obowiązuje w przypadku faktycznego wykorzystania ogrodzenia do prowadzenia działalności oraz możliwość takiego wykorzystania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podatek od nieruchomości | firma | ogrodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »