Obligatoryjne elektroniczne e-zwolnienia przesunięte!
Elżbieta Rafalska - minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że będzie zmiana przepisów, która przesunie na 1 grudnia tego roku wejście w życie zwolnień lekarskich jedynie w elektronicznej formie.
O przesunięcie wejścia w życie obligatoryjnych elektronicznych zwolnień postulowały przede wszystkim organizacje skupiające lekarzy rodzinnych. Argumentują oni, że lekarze w mniejszych miejscowościach mają problemy z połączeniami przez internet. E-zwolnienia wymagają bezpiecznego internetu.
Decyzja o ewentualnym przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zależy od minister rodziny Elżbiety Rafalskiej i premiera Mateusza Morawieckiego - zapowiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Samorząd lekarski i związki zawodowe medyków apelowały o przesunięcie terminu i możliwość wystawiania również po 1. lipca zwolnień w formie papierowej.
Minister Szumowski nie potwierdził doniesień medialnych, że obowiązkowe e-zwolnienia zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2019 roku. Wyjaśnił, że trwają rozmowy w tej sprawie z ministerstwem rodziny. "Postulaty środowiska lekarskiego były takie, żeby troszkę odsunąć w czasie implementację obowiązkowych e-zwolnień.
Jednocześnie prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą - dodał minister.
Kardiolog doktor Filip Diks uważa, że e-zwolnienia są dobrym rozwiązaniem, bo pozwalają zaoszczędzić czas, ale przyznaje, że dla starszych lekarzy to udogodnienie techniczne może sprawiać kłopoty.
Według badań "E-zdrowie oczami lekarzy" - 44 % medyków chciałoby mieć możliwość wystawiania e-zwolnień i e-recept. 29% - jest temu przeciwna, a 19 procent ma obawy w związku z tym rozwiązaniem.
Lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia od ponad 2 lat. Według danych ZUS przez ten czas ( od 1 stycznia 2016 roku) wystawili milion 760 tysięcy zwolnień w formie elektronicznej na 20 milionów wypisywanych rocznie zwolnień papierowych.
Lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia od ponad 2 lat. Według danych ZUS przez ten czas ( od 1 stycznia 2016 roku) wystawili milion 760 tysięcy zwolnień w formie elektronicznej na 20 milionów wypisywanych rocznie zwolnień papierowych.
Od 1 grudnia ZUS udostępnia darmowy certyfikat, umożliwiający lekarzom wygodne podpisywanie e-zwolnień.
Minister Cieszyński zaznaczył, że elektronizacja zwolnień będzie bardzo wygodna przede wszystkim dla pacjentów, którzy nie będą musieli nosić zwolnienia do pracodawcy.
Taki elektroniczny obieg dokumentów to standard w biznesie i my chcemy też przenieść te rozwiązania do administracji - dodał minister. Na wprowadzeniu e-zwolnień skorzystają też pracodawcy, którzy liczą na mniejszą liczbę krótkotrwałych absencji chorobowych.
Pobierz darmowy: PIT 2017