Obniżka stawki VAT możliwa

Sejm skierował w środę do Komisji Finansów Publicznych obywatelski projekt nowelizacji ustawy o VAT, zakładający wprowadzenie 7-proc. stawki podatku na ubranka dziecięce oraz artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy.

Sejm skierował w środę do Komisji Finansów  Publicznych obywatelski projekt nowelizacji ustawy o VAT,  zakładający wprowadzenie 7-proc. stawki podatku na ubranka  dziecięce oraz artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy.

Projekt złożył w Sejmie poprzedniej kadencji Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Nasze Dziecko", skupiający rodziców, przedsiębiorców z branży tekstylnej. Pod projektem zebrano 117 tys. podpisów.

"Obecnie zapis w ustawie o podatku VAT mówi tylko o niższym VAT na ubranka dla niemowląt. My uważamy, że wszystkie ubranka dla dzieci powinny być objęte niższym VAT-em dokładnie z takiego samego powodu, z jakiego wprowadzono preferencje na odzież dla niemowlaków" - powiedziała w Sejmie przedstawicielka Komitetu Ilona Wójcik.

Reklama

Zaznaczyła, że przywrócenie 7-proc. stawki VAT na ubrania dziecięce nie jest sprzeczne z praktyką stosowaną w innych państwach UE, które także stosują preferencyjne stawki podatku na te produkty.

Wiceminister finansów Mirosław Barszcz podkreślił, że rząd jest przeciwny projektowi, a sama nowelizacja jest sprzeczna z prawem europejskim - z VI dyrektywą, która "dokładnie określa, co może być objęte preferencyjną stawką podatku VAT".

"Inne państwa UE mogą mieć niższą stawkę podatku VAT na artykuły dla dzieci, ponieważ wynegocjowały to w momencie wejścia do UE. Jeśli chcielibyśmy dziś otworzyć negocjacje na ten temat, to trzeba podjąć polityczną decyzję, z czego możemy w zamian zrezygnować" - powiedział wiceminister.

Dodał, że obniżenie stawki podatku VAT nie pomoże najbiedniejszym i jako rozwiązanie okaże się nieskuteczne.

Wójcik stwierdziła, że UE do tej pory nie upomniała Polski za stosowanie niezgodnej z prawem europejskim preferencyjnej stawki VAT na ubranka dla niemowląt; tak więc "przyjęcie tego projektu nie spowoduje, że polskie prawo będzie bardziej niezgodne z unijnym niż jest".

Zaznaczyła, że być może Komisja Europejska nie uczyniła żadnych kroków wobec Polski z tego tytułu, mając w pamięci wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości; uznał on za dopuszczalne stosowanie niższych stawek VAT ze względów społecznych.

Ubranka dla dzieci (z wyłączeniem ubranek dla niemowląt) zostały objęte 22-proc. stawką podatku VAT w 2004 roku.

W grudniu ub.r. ówczesna minister finansów Teresa Lubińska poinformowała, że Polska nie będzie zabiegać o prawo do zredukowanej stawki VAT na ubranka dla dzieci.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »