Obowiązek ujawniania schematów finansowych: Resort finansów nie interesuje się nieuczciwymi podatnikami?
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad projektem zmian w podatkach dochodowych i ordynacji podatkowej. Wprowadzają one m.in. obowiązek raportowania schematów podatkowych, za którego złamanie grozi nawet 10 mln zł kary.
Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany wprowadzają nowy obowiązek, który ma dotyczyć raportowania schematów podatkowych. Ma być to element walki z agresywną optymalizacją podatkową. Dzięki nowym zapisom organy podatkowe dostaną możliwość zdecydowanie szybszej kontroli podatników podejrzewanych o unikanie opodatkowania.
Raportować mają podmioty korzystające z takich rozwiązań, a także promotorzy, a więc m.in. doradcy podatkowi, adwokaci, radcy prawni, pracownicy banków czy innych doradzających instytucji finansowych.
Regulacje dotyczyć mają także schematów wdrożonych przed wejściem w życie nowelizacji. Za naruszenie obowiązków grozić mają kary finansowe, ich maksymalna wysokość to 10 mln zł.
W trakcie obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Ladziński z Krajowej Izby Doradców Podatkowych zwrócił uwagę, że w przypadku zmian dotyczących ordynacji podatkowej nie ma powodu, by działać pod presją czasu. Dlatego - jego zdaniem - korekty w ordynacji podatkowej posłowie powinni wyłączyć i przekazać do osobnego procedowania. - Przepisy te mogą wejść w życie i być stosowane w przyszłym roku - dodał.
W jego opinii "z praktycznego punktu widzenia jesteśmy już po pierwszej fazie raportowania schematów podatkowych". - To zaraportowanie schematów podatkowych odbyło się w momencie, kiedy Ministerstwo Finansów zostało zasilone ludźmi z rynku, którzy przyszli tam z bardzo konkretną wiedzą na temat tego, jakie schematy optymalizacyjne są stosowane. Owocem tego są kolejne nowelizacje, które uszczelniają system podatkowy - podkreślił Andrzej Ladziński. - To uszczelnianie stało się faktem. Wprowadzając przepisy na poziomie ordynacji podatkowej w zasadzie staramy się uszczelnić to, co jest już uszczelnione - dodał.
Jego zdaniem zwiększone wpływy w zakresie podatków dochodowych są faktem. - Będą one nadal rosły - uważa, dodając, że proponowane zmiany wprowadzają "nieproporcjonalne obciążenia na podatników w zakresie wykonywania obowiązków raportowania".
Ważne w jego opinii jest także to, że obowiązki te nałożone zostaną na uczciwych podatników. - Ministerstwo Finansów najzwyczajniej w świecie chce sprawdzać, czy uczciwi podatnicy są rzeczywiście uczciwi. Zupełnie poza zainteresowaniem Ministerstwa pozostają podatnicy nieuczciwi, którzy w sposób bezpośredni naruszają przepisy ustaw o podatkach dochodowych i stosują najprostsze sposoby nie unikania, ale uchylania się od opodatkowania - zaniżają przychody, zawyżają koszty, biorąc puste faktury - analizuje Ladziński.
W jego ocenie to zjawiska powszechne, z którymi Ministerstwo Finansów "póki co nie chce walczyć".
- Ministerstwo Finansów, by uszczelnić lukę podatkową, nie potrzebuje raportowania, ponieważ są to informacje powszechnie znane. W Ministerstwie wystarczy zatrudnić kilkunastu specjalistów, którzy w ustawie będą szukać luk w systemie, które przy wykorzystaniu zgodnych z prawem działań mogą przynieść pewne korzyści podatkowe - sumuje Andrzej Ladziński.
Rafał Stankiewicz z Krajowej Rady Radców Prawnych zwrócił z kolei uwagę, że zawarte w projekcie ustawy zapisy dotyczące ujawniania schematów biznesowych naruszają tajemnicę zawodową radów prawnych i adwokatów. (...)
Posłowie zdecydowali, że będą nadal pracować nad przepisami dotyczącymi obowiązkowego raportowania schematów podatkowych. Wiceminister finansów Filip Świtała podkreślił, że zapisy wynikają z unijnej dyrektywy o zwalczaniu unikania opodatkowania (ATAD), które muszą być wdrożone do 1 stycznia 2019 roku.
Wiceminister dodał, że przepisy o ujawnianiu schematów są obszerne, stąd Ministerstwo Finansów ma wydać oficjalne objaśnienia, które pomogą we właściwym stosowaniu tych regulacji.
Bartosz Dyląg
Więcej informacji na portalu wnp.pl