Obowiązkowa rejestracja lodówek i urządzeń ochrony przeciwpożarowej
Do 14 marca br. m.in. przedsiębiorcy, rolnicy i farmaceuci muszą dokonać zgłoszeń swoich urządzeń chłodniczych. W przeciwnym razie grożą im wysokie kary. Niektórych urządzeń nie trzeba jednak zgłaszać.
W dniu 16 stycznia br. utworzony został Centralny Rejestr Operatorów (CRO). Jego prowadzeniem zajmuje się Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego w Warszawie.
Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015
Do rejestru zgłosić należy dane dotyczące urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych oraz pomp ciepła. Jednakże zgłoszeniu nie podlegają wszystkie wspomniane urządzenia. Obowiązek ten ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do tych, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. Dotyczy on również urządzeń będących rozdzielnicami wysokiego napięcia zawierającymi fluorowane gazy cieplarniane w ilości co najmniej 3 kg oraz urządzeń zawierających rozpuszczalniki na bazie fluorowanych gazów cieplarnianych w ilości co najmniej 3 kg.
Z powyższego wynika zatem, że wskazany obowiązek nie dotyczy urządzeń znajdujących się w domach czy biurach, bowiem zazwyczaj ich pojemność napełnienia nie przekracza 3 kg. Tym samym obowiązek rejestracji ma zastosowanie raczej w odniesieniu do urządzeń znajdujących się w sklepach, restauracjach, barach oraz fabrykach. Rejestracja konieczna jest również m.in. w przypadku firm farmaceutycznych, zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego czy rolników, którzy w chłodniach przechowują zebrane plony.
W CRO gromadzone są, w postaci dokumentów elektronicznych, Karty Urządzeń, Karty Systemów Ochrony Przeciwpożarowej oraz dane zawarte w tych kartach.
Do sporządzania i prowadzenia dokumentacji w formie Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zobowiązani są operatorzy:
- urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych,
- urządzeń będących rozdzielnicami wysokiego napięcia zawierającymi fluorowane gazy cieplarniane w ilości co najmniej 3 kg,
- urządzeń zawierających rozpuszczalniki na bazie fluorowanych gazów cieplarnianych w ilości co najmniej 3 kg.
Karty te sporządza się w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, który dostępny jest w internecie pod adresem: https://dbcro.ichp.pl/). Wzory kart zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie wzoru Karty Urządzenia i wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz sposobu ich sporządzania i prowadzenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 73).
Kartę Urządzenia oraz Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej operator sporządza i prowadzi oddzielnie dla każdego urządzenia albo systemu ochrony przeciwpożarowej.
Operatorzy wymienionych urządzeń, aby utworzyć dla nich karty, wcześniej muszą dokonać rejestracji w systemie. Wzór formularza rejestracji zawiera rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 56).
Aby dokonać rejestracji, operator nie musi posiadać żadnych uprawnień czy certyfikatów. Jednak naprawy czy serwisowania zgłoszonych urządzeń dokonywać będzie mógł już tylko fachowiec posiadający specjalny certyfikat.
Sankcje
Brak dokonania rejestracji operatora i zgłoszenia Karty Urządzenia bądź Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zagrożony jest karą. Jej wysokość ustalona została od 600 zł do 3000 zł. Wysokość, w jakiej zostanie ona nałożona, uzależniona jest od wpływu na środowisko, dotychczasowej działalności podmiotu w zakresie objętym przepisami ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową, a także od skutków niedopełnienia obowiązków.
Karta Urządzenia oraz Karta Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zawierają:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15.05.2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. poz. 881)
autor: Kinga Romas
Gazeta Podatkowa nr 16 (1266) z dnia 2016-02-25