Reklama

Od lipca Jednolity Pilk Kontrolny będzie wymagany?

Według planów Ministerstwa Finansów już od lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa będą zobligowane do przekazywania szczegółowych danych podatkowych, dotyczących prowadzonej działalności. Informacje będą raportowane w ściśle określony sposób - za pomocą JPK czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego, co wymaga zmian w systemach informatycznych przedsiębiorstw.

Jak zapewniają eksperci, Comarch, ta pozytywna wizja ziści się pod jednym warunkiem - ostateczna wersja JPK musi zostać przedstawiona przez Ministerstwo Finansów zgodnie z wyznaczonym terminem, czyli 1 marca 2016 r. Przedstawiciele krakowskiej spółki uczestniczą w konsultacjach społecznych Ministerstwa Finansów dzieląc się doświadczeniem.

Kluczowa będzie aktualizacja systemów pod kątem możliwości generowania wymaganych nowymi przepisami raportów. Czas wdrażania rozwiązań jest zależny od złożoności systemu. Niekiedy trwa pół roku. Dokładną charakterystykę struktur przedstawi 1 marca resort finansów. Dopiero wtedy firmy informatyczne będą mogły zacząć pracę nad aktualizacjami konkretnych systemów. Jednak systemy Comarch ERP po przyjęciu ostatecznego kształtu wytycznych w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego, zaledwie w ciągu miesiąca zostaną uzupełnione o nowe funkcjonalności, tak by w czerwcu mogły je zaimplementować przedsiębiorcy.

Reklama

- Jesteśmy w związku z powyższym zobowiązani do zmodyfikowania systemu, tak, aby możliwe było przesyłanie danych finansowych zgodnie ze schematami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej, aby przesyłać uwagi do struktury plików kontrolnych, podjęliśmy stosowne kroki i wysłaliśmy do Ministerstwa Finansów nasze uwagi. Chcemy również rozwiać wątpliwości, jakie pojawiły się podczas analizy projektu schematów opublikowanych przez Ministerstwo na stronie internetowej - wyjaśniają eksperci Comarch.

Konieczność aktualizacji dla przedsiębiorców oznacza wydatki. Koszt aktualizacji zależeć będzie od wielkości i złożoności wdrożenia. W jej ramach Comarch ERP będzie zapewniać bezpłatną aktualizację. Podobnie dla systemów w chmurze Comarch Cloud jak i Comarch ERP Klasyka działającej w systemie DOS.

Analitycy Comarch liczą na udostępnienie platformy testowej przez Ministerstwo Finansów, na której możliwe będzie weryfikowanie zgodności ze standardem, generowanych przez systemy informatyczne plików XML. Krakowskiemu producentowi zależy też na udostępnieniu przykładowych, uzupełnionych schematów plików JPK, wraz z zaznaczeniem pól, które mają ewentualnie stanowić powiązanie między schematami, a więc muszą być spójne odnośnie sposobu zapisu treści. Działania te mają zapewnić jak najbardziej optymalne funkcjonowanie zaimplementowanych aktualizacji. Dla Comarchu to zadanie nie jest pierwszym takim wyzwaniem.

Jednolity Plik Kontrolny działa w niektórych państwach Unii Europejskiej, m.in. we Francji. To właśnie klientów z tego kraju krakowska spółka Comarch obsługiwała przy wdrażaniu JPK.

JPK będzie na początku dotyczył największych firm, przetwarzających bardzo dużą ilość dokumentów, w których odbywają się skomplikowane procesy biznesowe, obsługiwane przez system klasy ERP o wysoce złożonych strukturach baz danych, często wraz z rozwiązaniami dedykowanymi pod klienta. Producent musi mieć odpowiednią ilość czasu na przygotowanie systemu zgodnego z przepisami. Z kolei klient musi mieć czas na jego wdrożenie.

W przypadku dużego przedsiębiorstwa, wdrożenie nowej wersji systemu może potrwać nawet kilka miesięcy.

Niedotrzymanie przez Ministerstwo terminu marcowego powinno wiązać się z przesunięciem wprowadzenia JPK od 1 stycznia 2017 roku.

Rząd liczy, że wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego zwiększy efektywność kontroli, co z kolei znacznie zmniejszy lukę podatkową VAT. Obecnie wynosi ona ok. 53 mld zł, a JPK ma podnieść wpływy do budżetu państwa o 15 mld zł. Od 1 lipca duże przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać fiskusowi w formie elektronicznej szczegółowe dane handlowe i finansowo-księgowe.

Co zatem ma składać się na Jednolity Plik Kontrolny?

W przypadku największych przedsiębiorstw będą to księgi rachunkowe, rejestry VAT, wyciągi bankowe, faktury VAT, operacje magazynowe.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do wysyłania JPK prawdopodobnie od 1 lipca 2018 roku.

Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać przedsiębiorcy, to weryfikacja używanego systemu księgowego. Musi on posiadać niezbędne elementy, które umożliwią generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jego struktura ma być oparta na aktualnej wersji specyfikacji pliku SAF-T, rekomendowanej przez OECD. Sam JPK ma składać się z siedmiu struktur wykorzystujących język XML.

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce wprowadzić JPK?

Głównym argumentem dla wdrożenia JPK, jest konieczność uszczelnienia systemu podatkowego.

Aktualnie analiza ksiąg podatkowych przy użyciu technik elektronicznych tylko częściowo spełnia związane z nią oczekiwania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których kontrolowany przekazuje dane zapisane w formatach elektronicznych nienadających się do automatycznej analizy (np. PDF, który stanowi raczej elektroniczny wydruk niż plik umożliwiający szybką analizę).

W konsekwencji kontrolowany podlega dłuższej, wymagającej większego zaangażowania pracowników kontrolowanego i organu podatkowego tradycyjnej kontroli podatkowej. Sytuacja taka jest niekorzystna dla kontrolowanych i ma negatywny wpływ na dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych oraz postrzeganie organów podatkowych.

Jednolity Plik Kontrolny, czyli plik o ustandaryzowanej strukturze pozwoli organom podatkowym na sprawniejszy dostęp do informacji, a także automatyzację ich analizy. Kontrola podatkowa ma być przez to znacznie szybsza i dokładniejsza.

Gdzie można szukać oficjalnych informacji na temat JPK?

Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest związane z ustawą z dnia 10 września 2015r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649), która do Ordynacji podatkowej wprowadziła art. 193a, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie. Przepis ten dla dużych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 lipca 2016 r.

Wstępna wersja Jednolitego Pliku Kontrolnego została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w grudniu 2015 r. Zgodnie z harmonogramem wersja ostateczna ma zostać przedstawiona w marcu 2016 r.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej publikuje oficjalne komunikaty związane z JPK. Najważniejsze informacje, w tym aktualny projekt schematów umieszczony jest na specjalnej podstronie:

http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny

Czym dokładnie jest JPK?

W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych, w postaci elektronicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Ministerstwo Finansów wprowadza ujednoliconą postać elektroniczną tych danych w postaci plików XML, aby można było w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów informatycznych wyodrębnić niezbędne dane merytoryczne.

Implementacja JPK wprowadza do systemów księgowych nową funkcjonalność, tj. możliwości eksportu oraz przesyłania jednolitych pod względem formy ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML.

Jaki jest zakres danych objętych projektami struktury logicznej JPK?

Ministerstwo Finansów w ramach konsultacji społecznych przedstawiło projekty struktur logicznych postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na swojej stronie internetowej.

Projekty struktur logicznych JPK zostały podzielone na 7 struktur, tj. Struktura 1 - księgi rachunkowe, Struktura 2 - wyciągi bankowe, Struktura 3 - magazyn, Struktura 4 - ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, Struktura 5 - faktury VAT, Struktura 6 - podatkowa księga przychodów i rozchodów, Struktura 7 - ewidencja przychodów.

Struktury te odnoszą się do danych finansowo-księgowych przedsiębiorców, a w szczególności informują o dokumentach źródłowych stanowiących podstawę obliczenia ich zobowiązań podatkowych.

Czy implementacja JPK w oprogramowaniu stosowanym przez przedsiębiorców będzie skomplikowanym procesem?

Dostawcy dokonują modyfikacji i rozwijania systemów permanentnie, w ramach usług wsparcia technicznego. W większości przypadków nie powinno to wykraczać poza standardową usługę wsparcia. Jednakże w przypadku przedsiębiorstw działających na zintegrowanych systemach różnych dostawców, jak również wykorzystujących dedykowane dla nich rozwiązania, implementacja JPK może być skomplikowanym i czasochłonnym procesem.

Dlatego już teraz duże przedsiębiorstwa, które mają być objęte przesyłaniem danych finansowych w formie JPK od 1 lipca 2016 r., powinny skontaktować się z dostawcami oprogramowania, aby sprawnie dostosować swoje systemy do nowych obowiązków.

Czy JPK funkcjonuje w systemach podatkowych innych państw?

Koncepcja Jednolitego Pliku Kontrolnego została opracowana przez OECD pod nazwą SAF-T (Standard Audit File for Tax) już w 2005 r. Od tamtej pory jest rozwijana. W różnych wariantach elektroniczna kontrola podatkowa funkcjonuje ona już w wielu innych krajach Unii Europejskiej ( Francja, Holandia, Austria, Portugalia, Słowenia, Estonia, Luksemburg, itd.).

W jaki sposób nastąpi udostępnianie urzędowi skarbowemu JPK?

Zgodnie z art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej sposób przesyłania danych, wymagania techniczne, jak również kwestie zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Finansów. Na chwilę obecną rozporządzenie to nie zostało jeszcze opublikowane.

Jakie korzyści dla przedsiębiorcy niesie raportowanie w postaci JPK?

Standaryzacja udostępnianych organom podatkowym informacji oraz ich generowania pozwoli na znaczne ograniczenie czasu oraz obowiązków służb finansowo-księgowych przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej. Dodatkowo spójny format, łatwy do analizy może być również znacznym ułatwieniem zarówno dla audytorów zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Przedsiębiorcy będą musieli również uwzględnić koszt przeszkolenia personelu z tego, w jaki sposób JPK wygenerować i jak dokonać jego sprawdzenia przed wysłaniem do urzędu skarbowego.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »