Oferty pracy w Niemczech - to musisz wiedzieć

Bliska odległość Niemiec od Polski oraz korzystniejsze warunki finansowe i socjalne sprawiają, że wielu Polaków rozważa możliwość pracy u naszego bliskiego sąsiada. Niemcy oceniają nas jako pracowitych i solidnych pracowników, którzy często mają specjalistyczne wykształcenie kierunkowe oraz bezcenne doświadczenie. Decydujemy się więc nie tylko na sezonowe oferty pracy w Niemczech, ale również wyjazdy czasowe lub stałe, obejmujące m.in. pomoc i opiekę nad osobami starszymi oraz wsparcie specjalistyczne spawaczy, stolarzy, czy dekarzy.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Nie jest tajemnicą, że w Niemczech wciąż brakuje pracowników, a luka ta regularnie się powiększa. Ratunkiem dla tamtejszej gospodarki są więc pracownicy przyjezdni, którzy zapewniają płynność wykonywanych działań. Dużą zaletą pracy w Niemczech dla Polaków jest brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Wymóg ten został zniesiony 1 maja 2011 r., kiedy to przestał obowiązywać traktat akcesyjny, w myśl zasad obowiązujących w Unii Europejskiej, dotyczących swobody świadczenia usług. Fakt ten nie oznacza jednak, że praca w Niemczech nie wymaga spełnienia określonych formalności.

Reklama

Przyjezdni pracownicy z Polski mają obowiązek meldunkowy, jeśli przybili do Niemiec na dłużej niż 3 miesiące. Dodatkowo w Niemczech wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne, chyba że składki zdrowotne odprowadzane są w Polsce, a pracownik przebywa na terenie Niemiec jedynie czasowo. Wybierając się do pracy w Niemczech, warto również zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego (EKUZ), która dodatkowo potwierdza uprawnienia osoby ubezpieczonej do otrzymania ewentualnych świadczeń zdrowotnych.

Myśląc o poszukiwaniu pracy u naszego zachodniego sąsiada warto podszlifować język niemiecki, a także przygotować CV i zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje właśnie w tym języku, jeśli nie korzystamy z pośrednictwa agencji pracy. Warto jednak rozważyć to drugie rozwiązanie, ponieważ często zdejmuje z nas wiele problemów związanych nie tylko z poszukiwaniem pracy, ale również otrzymywaniem wynagrodzenia oraz zameldowaniem i miejscem zamieszkania.

Zarobki i koszty życia w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, należy liczyć się ze stosunkowo szerokimi widełkami wynagrodzenia oraz kosztami życia, które uzależnione są od regionu, kwalifikacji oraz zakresu wykonywanych usług. Można przyjąć, że zarobki są nieco większe na zachodzie, natomiast niższe na wschodzie Niemiec. Ceny za wynajem pokoju rozpoczynają się już od 250 euro, za mieszkanie trzeba będzie natomiast zapłacić od 400 euro. Wiele ofert pracy obejmuje jednak już zakwaterowanie, co często jest korzystną ofertą dla pracowników z Polski. Większość cen obecnie jest porównywalna lub nieco wyższych do tych, jakie obecnie występują w Polsce. Koszty życia można jednak ograniczyć, wyposażając się w produkty spożywcze oraz chemię i kosmetyki niezbędne do życia w popularnych marketach typu Aldi lub Lidl.

Prowadząc skromne, lecz nie wymagające dużych wyrzeczeń życie, można nie tylko utrzymać się w Niemczech, ale również odłożyć nieco oszczędności. Zazwyczaj szacuje się, że koszty życia pochłaniają około 50 proc. zarobków, jakie możemy uzyskać u naszego zachodniego sąsiada.

Praca jako opiekunka osób starszych

Jedną z najczęściej pojawiających się ofert pracy w Niemczech jest stanowisko opiekunki dla osób starszych. Praca ta jest wymagająca fizycznie i psychicznie, a opiekunki powinny mieć doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku. W roli opiekunek świetnie sprawdzają się więc pielęgniarki, które zdecydowały się na wyjazd z kraju lub które poszukują czasowej pracy na terenie Niemiec. Z rozwiązania tego korzysta również wiele kobiet, które poszukują dodatkowych zarobków na emeryturze. W zakresie obowiązków opiekunek znajduje się wykonywanie czynności opiekuńczych i higienicznych, a także motywowanie seniora do aktywności intelektualnej oraz fizycznej. W zależności od oferty często uwzględniana jest również pomoc w prowadzeniu domu.

Warunkiem podjęcia pracy jako opiekunka osób starszych jest nie tylko posiadanie odpowiednich kwalifikacji opiekuńczych, empatia oraz cierpliwość, ale również komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Umiejętność ta jest niezbędne w i tak niełatwym porozumiewaniu się z seniorami. Aby znaleźć pracę, warto zgłosić się do agencji pracy, która pośredniczy pomiędzy pracodawcami z Niemiec a pracownikami. Wiele tego rodzaju biur oferuje możliwość wyjazdu na określony czas, np. 5 tygodni lub 2 miesiące. Jest to więc okres pracowity, jednak pozwala na znaczne podreperowanie swojego budżetu. Krótki okres pracy nie jest również bardzo uciążliwy, ponieważ praca z osobami starszymi stanowi znaczne obciążenie fizyczne, ale również psychiczne dla opiekuna. Zaletą takich ofert jest także zapewnienie miejsca zamieszkania oraz jasne określenie profilu osoby starszej, którą należy się zaopiekować. Oferty pracy w Niemczech na stanowisku opiekunki osoby starczej pozwalają na osiągnięcie zarobków rzędu 1400-1900 euro brutto miesięcznie.

Decydując się na współpracę z agencją pracy, warto jednak wcześniej sprawdzić jej uczciwość. Ważne, aby nie pobierała ona opłat za znalezienie pracy oraz udostępnienie oferty. Uczciwa agencja pracy działa w pełni legalnie, a podpisywane z nią jeszcze przed wyjazdem umowy są jasne i klarowne.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »