Reklama

Oto największe zagrożenia dla firm. Co z inwestycjami?

69 procent prezesów uważa, że inflacja wpłynie negatywnie na funkcjonowanie i rozwój ich firm - wynika z raportu EY. Prezesi obawiają się również efektów pandemii i wzrostu napięć geopolitycznych. Aż 95 respondentów weryfikuje plany inwestycyjne.

Badanie EY CEO Outlook Pulse Survey przeprowadzono wśród 760 prezesów firm z 10 krajów i sześciu branż w sierpniu br.

Inflacja czynnikiem ryzyka numer jeden

Wynika z niego, że inflacja wybija się jako czynnik ryzyka numer jeden - 69 proc. respondentów badania uważa, że wpłynie ona negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jego rozwój. 16 proc. z tej grupy uważa, że inflacja jest głównym zagrożeniem dla przychodów i rentowności organizacji. Równolegle, 15 proc. badanych uważa, że polityka monetarna nie będzie miała większego wpływu na wzrost gospodarczy i rozwój.

- Podłoże inflacji różni się w poszczególnych krajach, a jej efekt na poszczególne branże i firmy również jest odmienny: część firm musi zmniejszać marże, by utrzymać sprzedaż, podczas gdy inne wręcz przeciwnie - korzystają z możliwości poprawy rentowności, jaką dają rosnące ceny. Dodatkowo koszty finansowania przedsiębiorstw wzrosły w związku z zaostrzoną polityką monetarną państwa. Kluczowe dla poziomu ryzyka przedsiębiorstw jest, że poziom inflacji i tempo jej wzrostu pozostają poza kontrolą prezesów firm - skomentował Arkadiusz Gęsicki partner odpowiedzialny za działalność EY-Parthenon w Polsce i krajach bałtyckich oraz lider EY-Parthenon w Regionie CESA.

Reklama

43 proc. badanych wskazało efekty pandemii jako ryzyko dla wzrostu firmy. Te obawy są najsilniejsze w Azji, jednak tak naprawdę dotyczą całego świata ze względu na kluczową pozycję Chin w wielu globalnych łańcuchach dostaw - podkreślono w raporcie.

W efekcie pandemii firmy mają narastające trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. 29 proc. prezesów stwierdziło, że to czynnik hamujący wzrost przedsiębiorstwa.

35 proc. ankietowanych uznało, że rozwój firm może hamować wzrost napięć geopolitycznych. Kolejnym kluczowym ryzykiem dla firm, który może wpłynąć na ich wzrost, są zmiany klimatu i rosnąca presja na zrównoważony rozwój - wymienia je 34 proc. badanych.

Szansa dla Polski?

Wyzwania geopolityczne zmuszają firmy do weryfikacji planów inwestycyjnych - 95 proc. respondentów zrewidowała inwestycje dokonywane na poziomie międzynarodowym, 43 proc. opóźnia realizację planów inwestycyjnych do momentu poprawy sytuacji geopolitycznej, 40 proc. przekształca strukturę swoich łańcuchów dostaw, a 39 proc. przenosi aktywa operacyjne. Prawie jedna trzecia (30 proc.) wycofuje się z niektórych rynków, a 29 proc. rezygnuje z planowanych inwestycji. - Paradoksalnie, to szansa dla Polski - nasz kraj może być beneficjentem tendencji do skracania łańcuchów dostaw i przenoszenia ich z Azji do Europy - ocenił Gęsicki.

39 proc. respondentów uznało, że kluczem do zwiększenia konkurencyjności firmy, którą zarządzają, jest wdrażanie strategii ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance). Jako kluczowe czynniki zmian wymieniono też transformację cyfrową i innowacje (odpowiednio 34 i 32 proc.).

- Zrównoważony rozwój, obok cyfrowej transformacji, mającej poprawić doświadczenie klienta i zwiększyć innowacyjność firmy, to kluczowe obszary, na którym skupiają się prezesi firm, chcąc zniwelować wyzwania, które pojawiają się przed nimi w ostatnich kilkunastu miesiącach - choćby dotyczące kryzysu energetycznego i wzrastających cen energii, co w dłuższej perspektywie może przyspieszyć transformację energetyczną przedsiębiorstw - stwierdził Gęsicki.

Jak podkreślono w raporcie, zwiększony nacisk na ESG jest spowodowany nie tylko postępującymi zmianami klimatu, ale wymuszają go też regulatorzy, akcjonariusze, klienci oraz pracownicy firm. Utrzymanie standardów ESG to coraz częściej podstawa umożliwiająca dalszy rozwój przedsiębiorstwa - zauważono.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »