Państwo powinno stworzyć bezpłatną bazę przepisów
Brak dostępu do aktów prawnych w formie elektronicznej dramatycznie zaniża świadomość prawną obywateli - uważa rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Skierował on w tej sprawie pismo do prezesa Rady Ministrów.
Jego zdaniem w Polsce nie ma elektronicznej bazy, w której obywatele mogliby bezpłatnie zapoznawać się z aktami prawnymi, bowiem istniejące wyszukiwarki, zamieszczone na stronie sejmowej oraz rządowej, są nieprzejrzyste oraz trudne w obsłudze.
Tymczasem, jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów. Nowe przepisy mają uprościć udostępnianie obywatelom w formie elektronicznej dzienników urzędowych oraz zbiorów aktów prawa miejscowego.
- Ponadto zgodnie z projektem Rządowe Centrum Legislacji będzie miało obowiązek nieodpłatnie zapewnić możliwość wglądu i pobrania ze swoich stron internetowych Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego - informuje Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.
RPO w piśmie do premiera zwraca uwagę, że w dzisiejszych czasach nie wystarcza dostępność aktów prawnych w tradycyjnej papierowej wersji. Ludzie nie znają swoich praw i obowiązków, bowiem nie są w stanie odnaleźć się w gąszczu przepisów. Zdaniem rzecznika o wiele łatwiej byłoby obywatelom zdobywać informacje na temat prawa, gdyby w Polsce istniała elektroniczna baza zawierająca wszystkie aktualne i ujednolicone akty prawne.
Małgorzata Kryszkiewicz, współpraca Łukasz Kuligowski
Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.