PIE: Umiarkowanie rośnie liczba zamykanych przedsiębiorstw

Spowolnienie gospodarcze w różny sposób dotyka różne branże polskiej gospodarki - zwracają uwagę eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Najlepiej to obrazują dane z rejestru REGON - w IV kwartale ub.r. spadek rejestracji firm z sektora obsługi nieruchomości sięgnął aż 23 proc.

"Liczba nowych firm znacząco wzrosła w ubiegłym roku. Umiarkowanie rośnie też liczba zamykanych przedsiębiorstw - skala jest podobna do tej z 2019 roku. Spowolnienie gospodarcze odbija się szczególnie na branży związanej z rynkiem nieruchomości" - informuje PIE.

Udało nam się uniknąć większej fali wyrejestrowań firm

Rejestr REGON wskazuje, że w 2022 roku zarejestrowano łącznie 386 tys. przedsiębiorstw - to o 18 tys. więcej niż rok wcześniej. W niewielkim stopniu wzrosła liczba zamykanych działalności - ze 190 tys. w 2021 roku do 221 tys. - zwracają uwagę analitycy PIE. Ich zdaniem, w ub.r. udało nam się uniknąć większej fali wyrejestrowań działalności gospodarczych, choć oczywiście spowolnienie gospodarcze bije w określone branże, szczególnie związane z rynkiem nieruchomości.

Reklama

Wspomniana większa liczba zamykanych działalności to - zdaniem przedstawicieli PIE - efekt spowolnienia gospodarczego oraz końca efektów tarcz finansowych, które utrzymywały funkcjonowanie części firm.

"Pogorszenie się koniunktury nie skutkuje natomiast masową likwidacją przedsiębiorstw. W poprzednim roku przedsiębiorcy założyli o 165 tys. więcej firm niż zamknęli - to lepszy wynik niż w 2019 roku" - zwracają uwagę eksperci.

Mniej firm na rynku nieruchomości

"Najmocniejszy wpływ spowolnienia obserwujemy w obsłudze rynku nieruchomości - w IV kwartale 2022 założono o 23,2 proc. mniej firm niż rok wcześniej. To bezpośredni efekt podwyżek stóp procentowych. Zauważalnie spadła także liczba rejestracji małych firm przemysłowych. Z kolei w branży informatycznej i komunikacyjnej liczba nowych działalności rośnie coraz szybciej - liczba otwartych firm była o 32,4 proc. wyższa niż w poprzednim roku" - wyliczają eksperci PIE.

Niższy wzrost PKB oznacza większą liczbę zawieszonych działalności

Niższy wzrost PKB oznacza większą liczbę zawieszonych działalności. W ciągu roku w rejestrze REGON przybyło 99 tys. takich firm. - to o 51 tys. więcej niż rok wcześniej. Analitycy PIE spodziewają się, że skala zawieszania działalności w nadchodzących miesiącach będzie ograniczona - obecne prognozy wskazują na jedynie przejściowe spowolnienie aktywności gospodarczej przy jednoczesnym hamowaniu inflacji PPI. Część firm nie zostanie jednak nigdy odwieszona - zamiast tego przedsiębiorcy zdecydują się na założenie nowej działalności.

(js)

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firmy | REGON | działalność gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »