Plusy i minusy podatku liniowego
Niewątpliwy plus podatku liniowego? Niezmienna stawka, niezależna od dochodów. 19-proc. podatek zapłaci zarówno przedsiębiorca, który zarobił w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i ten, którego roczny dochód liczony jest w milionach.
Podatek liniowy pozbawia nas jednak wszelkich ulg podatkowych (na dzieci, internetowej itp.) i możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub dzieckiem (jeśli jesteśmy samotnym rodzicem). Możemy jednak odliczać koszty uzyskania przychodu i przekazywać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
O 19-proc. stawce powinni myśleć przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy są przekonani, że ich roczny dochód przekroczy 100 tys. złotych. Na tym bowiem poziomie przebiega granica opłacalności pomiędzy 18-proc. stawką ze skali podatkowej a podatkiem liniowym - przy dochodzie w wysokości 100 tys. zł danina dla fiskusa wyniesie w obydwu przypadkach ok. 19 tys. zł (nie uwzględniając ewentualnych ulg podatkowych w przypadku dochodu rozliczanego według zasad ogólnych).
Dzięki nowelizacji ustawy o PIT od przyszłego roku liniowa stawka będzie dostępna dla szerszej grupy przedsiębiorców. Osoby, które w ciągu roku zrezygnowały z etatu na rzecz samozatrudnienia i w ramach założonej firmy wykonują te same usługi, co dla dotychczasowego pracodawcy, będą mogły wybrać 19-proc. podatek już w następnym roku podatkowym (do tej pory musiały na to czekać dwa lata).
Iwona Cackowska
księgowa Tax Care