Po niej rośnie produkcja hormonu.. radości

Jest smaczna i zdrowa (oczywiście jedzona w nadmiarze), wszyscy ją uwielbiają. Króluje szczególnie w okresie świątecznym.

Jest smaczna i zdrowa (oczywiście jedzona w nadmiarze), wszyscy ją uwielbiają. Króluje szczególnie w okresie świątecznym.

To oczywiście czekolada. Powoduje ona wzrost produkcji hormonu.. radości i upiększa nam święta. Zobaczcie, jak się ją produkuje w Polsce.

- - - -

Czekolada (z nahuatl xocolatl - gorzka woda) to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków. Według dyrektywy 2000/36/WE, czekoladę definiuje się jako wyrób otrzymywany z wyrobów kakaowych i cukrów, który zawiera nie mniej niż 35 proc. suchej masy kakaowej ogółem, w tym nie mniej niż 14 proc. suchej odtłuszczonej masy kakaowej. Wytwarzana w postaci tabliczek czekolady. Pierwsza czekolada w tabliczkach powstała w 1839 r. w Niemczech, wyprodukowana została przez firmę Jordan & Timaeus z kakao, cukru i koziego mleka. W niektórych krajach, np. w Meksyku, powszechniejsza jest czekolada w postaci napoju na wodzie, mleku lub innym płynie. Rzadziej spotyka się czekoladę sproszkowaną lub w granulkach.

Reklama

Czekolada ma wysoką wartość energetyczną - 100 gramów tego wyrobu to 2100-2500 kJ (500-700 kcal).

Główny podział:

Gorzka - składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70 proc. produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1-32,7 °C. Zawiera 2-5 razy więcej teobrominy niż mleczna.

Mleczna - w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50 proc. Temperatura wytwarzania wynosi 28,9-30,5 °C. Zwykle czekolada ta zawiera nie mniej niż 25 proc. suchej masy kakaowej ogółem, 14 proc. suchej masy mlecznej, 2,5 proc. suchej odtłuszczonej masy kakaowej, 3,5 proc. tłuszczu mlecznego oraz 25 proc. tłuszczu ogółem[1].

Biała - bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33 proc. masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9-30,5 °C. Niektórzy smakosze wyrażają pogląd, że ten wyrób nie jest czekoladą ze względu na niską zawartość masła kakaowego.

Deserowa - w jej skład wchodzi miazga kakaowa, cukier, lecytyna oraz tłuszcz kakaowy lub inne dodatki. Najczęściej zawiera powyżej 50 proc. produktów z miazgi kakaowej.

Czekolady będące mieszaniną różnych składników z ww. rodzajami czekolad:

Bakaliowa

Orzechowa

czekolady z owocami, likierami i innymi dodatkami.

Czekolada "couverture" jest wyrobem otrzymanym z wyrobów kakaowych i cukrów, zawierającym nie mniej niż 35 proc. suchej masy kakaowej, w tym:

1) nie mniej niż 31 proc. tłuszczu kakaowego;

2) nie mniej niż 2,5 proc. beztłuszczowej suchej masy kakaowej.

W produktach czekoladopodobnych zawartość kakao nie przekracza 7 proc. całkowitej masy. Większość producentów dla uzyskania gładkiej, jednorodnej struktury dodaje do czekolady lecytynę sojową (E322), lub PGPR (polirycynooleinian poliglicerolu - E476), co pozwala zmniejszyć zawartość drogiego masła kakaowego i obniżyć lepkość masy. (wiki)

Pobierz darmowy: PIT 2014

PAP
Dowiedz się więcej na temat: czekolady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »