Reklama

Przedsiębiorca chodzi z gotówką

Gotówka dominuje w rozliczeniach, jakie małe firmy mają ze swoimi kontrahentami - wynika z badania przeprowadzonego wśród mikrofirm przez Idea Bank. Aż 80 proc. przedsiębiorców samodzielnie dostarcza do banku firmowy utarg, tracąc czas i ryzykując utratę pieniędzy. Prawie 40 proc. właścicieli małych firm porusza się z zarobionymi pieniędzmi po zmroku.

Wśród małych przedsiębiorców dominują rozliczenia gotówkowe. Spośród ankietowanych przez Idea Bank przedsiębiorców aż 32 proc. rozlicza się wyłącznie w gotówce, zaś pozostali przyjmują gotówkę i płatności bezgotówkowe. Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego przez Idea Bank wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy. Badanie miało formę sondażu telefonicznego, przeprowadzonego w dniach 1-5 września na próbie 300 osób.

Przedsiębiorcy noszą gotówkę

Badanie dowodzi, że praktycznie każdy przedsiębiorca musi od czasu do czasu wybrać się do banku, aby wpłacić na rachunek firmy uzyskaną gotówkę. Okazuje się, że przeważająca część z nich - bo aż 80 proc. - robi to samodzielnie. To oznacza, że zdecydowana większość przedsiębiorców albo wozi pieniądze firmowym autem, albo porusza się z większymi kwotami pieniędzy pieszo lub komunikacją miejską. 19 proc. ankietowanych prosi o pomoc w dostarczeniu gotówki do banku członków rodziny lub współpracowników.

Reklama

Przewóz gotówki zajmuje czas

Prawie 40 proc. przedsiębiorców wozi gotówkę do banku dopiero po zamknięciu firmy. To oznacza, że przez większą część roku robią to już po zmroku. Najwięcej wskazań, bo aż 68 proc., dostało dostarczanie gotówki do banku w ciągu dnia, co oznacza, że mnóstwo przedsiębiorców traci na przewiezienie utargu czas, który mogliby poświęcić na pracę lub kontakty z klientami.

Przedsiębiorcy na dowiezienie gotówki do banku poświęcają także sporo czasu. Z ankiety wynika, że aż 15 proc. z nich dostarczenie utargu do placówki zajmuje między 30 minut a godzinę, a są tacy, którzy muszą na to poświęć nawet ponad godzinę. W skali tygodnia może to oznaczać kilka godzin straconych np. na stanie w korkach.

Niestety przemieszczanie się z większą gotówką trzeba też rozpatrywać w kontekście bezpieczeństwa. Statystyki policyjne pokazują niestety, że osoby poruszające się z firmowym utargiem padają ofiarami zaplanowanych napaści. Niż dziwnego, że aż 17 proc. ankietowanych obawia się napadu w drodze między firmą a bankiem. Dotyczy to w szczególności kobiet - spośród nich aż 25 proc. boi się napaści w czasie transportu gotówki do banku.

Katarzyna Siwek, Marek Siudaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »