Raport Accenture Trends 2016: Design staje się kluczowym elementem dla biznesu, usług publicznych i mediów społecznościowych

Znikające aplikacje, mikromomenty, wirtualna rzeczywistość, upowszechnienie niegdyś luksusowych usług. Tak nieszablonowo autorzy raportu Fjord Trends 2016 przedstawiają 10 wiodących kierunków cyfrowego rozwoju.

Fjord Trends 2016 to dziewiąta edycja corocznego raportu przedstawiającego najważniejsze cyfrowe trendy, które w ciągu najbliższego roku będą stopniowo zmieniać design i biznes.

Autorzy raportu odpowiadają na pytania, w jaki sposób urządzenia, którymi się otaczamy, słuchają i zdobywają wiedzę o swoich użytkownikach oraz reagują w czasie rzeczywistym na przeżywane przez nich "mikromomenty". Raport Fjord Trends 2016 wyjaśnia, dlaczego cyfrowe technologie sprawiają, że niegdyś luksusowe usługi stają się dziś powszechnie dostępne. Wskazuje też na sposoby wykorzystania w tym roku możliwości wirtualnej rzeczywistości.

Reklama

Opisywane trendy nie ograniczają się jedynie do technologii. Autorzy raportu wskazują m.in. jak etyczne zarządzanie danymi pozwala zyskać zaufanie konsumentów i korzystać z zalet cyfrowej rewolucji. Pokazują również potrzebę takiego projektowania środowiska pracy, by umiejętnie przyciągać najlepszych specjalistów. To istotne, aby pogodzić zróżnicowane oczekiwania czterech aktywnych pokoleń na rynku pracy.

- Powszechna cyfryzacja zmienia sposób, w jaki myślimy o usługach. Firmy muszą zaadaptować się do nowych realiów i traktować zachodzące zmiany jako szansę na rozwój. - tłumaczy Jacek Borek, Dyrektor Zarządzający Accenture Polska. - Celem naszego raportu jest informowanie, inspirowanie i prowokowanie do myślenia, jak zaprojektować przyszłe rozwiązania interakcji z klientami. Z tego względu jest to niezwykle interesująca lektura. Zwłaszcza dla firm, dla których technologia stanowi ważną część przewagi konkurencyjnej: banków, firm ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych, oferujących usługi dla sektora publicznego, czy szybko rozwijającego się sektora e-commerce.

Raport Fjord Trends 2016 przedstawia 10 cyfrowych trendów, które będą kształtować najbliższą przyszłość:

1. Twój zegarek cię słucha. Wielu z nas korzysta z urządzeń, które zachęcają do przebiegnięcia kolejnego kilometra lub zdrowego odżywiania. Ich możliwości są jednak znacznie większe. Najnowsze urządzenia - zarówno wearables, jak i nearables - słuchają nas i reagują na nasze działania. Bez względu na to, czy wykonując głosowe polecenia, czy też gromadząc tworzone przez nas dane, zdobywają wiedzę o swoich użytkownikach. Odpowiadają w czasie rzeczywistym na nasze - powstające pod wpływem impulsów - "mikromomenty".

2. Etyczne usługi. Ze wzrostem znaczenia Big data wiąże się nadzwyczajna odpowiedzialność. Wiodące organizacje zdają sobie sprawę z tego, że na zaufanie w cyfrowym świecie trzeba zapracować. Z tego powodu firmy takie jak Microsoft wdrażają koncepcję "Privacy by design", która zakłada zapewnienie standardów prywatności już na etapie projektowania nowych technologii i produktów.

3. Pracownicy w centrum uwagi. W dzisiejszych czasach zapewnienie maksymalnej łatwości i wygody stanowi decydujący element w procesie pozyskiwania i utrzymywania klientów. Takiego samego traktowania oczekują oni również w relacjach ze swoimi pracodawcami. Z tego względu nacisk na poczucie satysfakcji pracowników będzie zmieniać procesy, strukturę i kulturę miejsc pracy. Wszystko po to, aby przyciągać i utrzymywać najlepszych pracowników.

4. Znikające aplikacje. Epoka ogromnej liczby mających zaledwie jedno zastosowanie aplikacji, z których korzystamy na co dzień, ma się ku końcowi. Tego rodzaju aplikacje ulegną atomizacji, czyli zostaną rozproszone pomiędzy platformy oraz usługi innych podmiotów, tak jak dzieje się to w przypadku Spotify. Aplikacje kolejnej fali do swej aktywacji nie będą być może nawet wymagać działań ze strony użytkownika.

5. Upowszechnienie przywilejów. Rozwój cyfrowych rozwiązań spowodował demokratyzację dostępu do luksusowych usług i podniósł standard naszego życia. Teraz każdy może skorzystać z luksusowych usług takich jak osobisty szofer (dzięki np. Lyft)

oraz wirtualny asystent (np. Facebook M).

6. Design dla obywateli. Jakość komunikacji z obywatelami staje się priorytetem dla rządów. Aby poprawić poziom satysfakcji obywateli mających kontakt z administracją, odchodzi się od uniwersalnych rozwiązań skierowanych do wszystkich. W zamian za to rządy będą rozwijać najwyższej jakości usługi odpowiadające na indywidualne potrzeby obywateli. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii, rządowe departamenty zajmujące się cyfryzacją opublikowały nawet szczegółowe przewodniki dotyczące designu komunikacji z obywatelami.

7. Zdrowie w świecie technologii. Samodzielne monitorowanie stanu zdrowia przy użyciu technologii typu wearables nie jest już domeną małego segmentu zafascynowanych innowacjami klientów. Wyposażeni w nowoczesne urządzenia konsumenci coraz częściej korzystają z możliwości technologii. Nawet firmy ubezpieczeniowe otwierają swoje platformy dla zewnętrznych dostawców, aby umożliwić tworzenie usług kontrolujących stan zdrowia i agregujących dane płynące z innych urządzeń, aplikacji i usług.

8. Nadejście wirtualnej rzeczywistości. Koniec z futurystycznymi marzeniami, wirtualna rzeczywistość w końcu staje się faktem.

W 2016 roku zadebiutuje na rynku konsumenckim wraz z premierami rozwiązań stworzonych przez Sony, Oculusa i Samsunga. Naturalnym zastosowaniem dla nowej technologii będą gry komputerowe, jednak projektanci szykują się do wykorzystania jej

w wielu innych obszarach - od badań naukowych, przez wirtualną turystykę, aż po nowoczesne sposoby nauczania.

9. Automatyzacja podejmowania codziennych decyzji. Ubocznym efektem błyskawicznie zachodzącego postępu jest wpadanie konsumentów w pułapkę niekończącego się cyklu dokonywania wyborów i decyzji. Dlatego usługi, które przewidują nasze potrzeby, sugerują dostępne możliwości i są w stanie zautomatyzować podejmowanie najprostszych decyzji (jak na przykład Google Now), będą upragnionym udogodnieniem życia dla każdego konsumenta.

10. Design od środka. Korporacje coraz chętniej działają zgodnie z zasadami myślenia projektowego, aby przyspieszyć zmiany w podejściu wobec swoich klientów oraz pracowników. Koncentrując się na potrzebach ludzkich, firmy wykorzystują design do rozwiązywania problemów wewnątrz organizacji. Wyzwaniem jest jednak, aby wykorzystać możliwości designu w praktyce.

- W tym roku będziemy obserwowali dalszy rozwój rozwiązań oferujących usługi dostosowane w czasie rzeczywistym do potrzeb użytkowników. Jak zawsze najwięcej zyskają ci, którzy pierwsi zbudują i upowszechnią innowacyjne rozwiązania angażujące swoich klientów - podkreśla Jacek Borek.

Raport Fjord Trends 2016 czerpie z wiedzy łącznie ponad 750 projektantów i deweloperów Fjord z całego świata. 10 trendów wyłonionych zostało na podstawie obserwacji "z pierwszej ręki", prac badawczych i doświadczeń ze współpracy z klientami. Aby zapoznać się z pełną treścią raportu, wejdź na trends.fjordnet.com lub podziel się swoimi komentarzami poprzez Slideshare.

- - - - -

Accenture

Accenture jest wiodącą globalną firmą, która świadczy profesjonalne usługi i rozwiązania w obszarach: Strategy, Consulting, Digital, Technology i Operations. Korzystając z globalnego doświadczenia i wysoce specjalistycznej wiedzy z ponad 40 branż, Accenture oferuje unikalne rozwiązania, które łączą biznes i technologię. Ponad 373 tysiące pracowników pomaga naszym klientom z ponad 120 krajów stać się wysoce efektywnymi przedsiębiorstwami, a także osiągnąć realną wartość dla swoich udziałowców.

Fjord, stanowi część Accenture Interactive, zajmuje się konsultingiem w zakresie innowacji i designu, tworząc na nowo relacje ludzi z cyfrowym i fizycznym światem wokół nich. Fjord korzysta z potencjału designu tworząc usługi, które ludzie kochają. Łącząc podejście skoncentrowane na człowieku z solidną metodologią, Fjord współpracuje z największymi na świecie firmami, sprawiając aby złożone systemy stawały się proste i eleganckie.

Dowiedz się więcej na temat: design | usługi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »