Rejestracja tylko z dowodem
Kupujący używany samochód w UE musi zadbać o uzyskanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie będą uznawane inne dokumenty potwierdzające rejestrację samochodu. Zdaniem policji dodatkowy wymóg ograniczy możliwość rejestracji kradzionych aut.
Zmienione przepisy prawa o ruchu drogowym zaczną obowiązywać od 25 grudnia 2007 r. Od tego dnia do wniosku o rejestrację pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej właściciel pojazdu będzie zobowiązany przedłożyć dowód rejestracyjny samochodu. Wymóg ten ma dotyczyć tylko auta, które już wcześniej było zarejestrowane w innym państwie. Natomiast inne dokumenty potwierdzające rejestrację pojazdu nie będą już uznawane.
Kompletny dowód
W niektórych państwach UE wydawane są dowody rejestracyjne składające się z dwóch części. Tak jest m.in. w Niemczech, Austrii czy Holandii.
- Wnioskujący o rejestrację pojazdu sprowadzonego z takiego państwa powinien dołączyć obie części dowodu rejestracyjnego. Jeżeli właściciel pojazdu nie dołączył dwóch części dowodu rejestracyjnego, to tylko w szczególnych przypadkach, jak utrata czy zniszczenie, organ rejestrujący uzna jedną część dowodu rejestracyjnego za wystarczającą - informuje Teresa Jakutowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu. W takiej sytuacji organ rejestrujący może wymagać pisemnego lub elektronicznego potwierdzenia z organu rejestrującego państwa Unii o rejestracji pojazdu.
Nowe wymagania nie powinny powodować utrudnień w rejestracji, tym bardziej że w przypadku pojazdów zarejestrowanych wcześniej na terytorium Polski także wymagany jest dowód rejestracyjny przy ponownej rejestracji auta.
Utrudnienie dla złodziei
Korzyść z nowego wymogu dostrzega policja.
- Każdy dodatkowy dokument wymagany przy rejestracji pojazdu utrudnia możliwość zarejestrowania na przykład kradzionego samochodu - mówi komisarz Marcin Szyndler, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Dodaje, że proceder rejestracji kradzionych aut mocno został ograniczony za sprawą wymogu posiadania karty pojazdu.
- Już teraz praktyka rejestracji kradzionych aut jest ograniczona. W przypadku wymogu posiadania dowodu rejestracyjnego będzie to jeszcze trudniejsze. Ewentualne fałszowanie dowodu rejestracyjnego nie wchodzi w grę, bo jest to skomplikowane - twierdzi komisarz Marcin Szyndler.
Dokumenty przy sobie
Zanim dokona się rejestracji, trzeba mieć także przy sobie dokument potwierdzający prawo do używania pojazdu. Sam dowód rejestracyjny, dopóki jeździ się na zagranicznych numerach rejestracyjnych, może nie być dla policji wystarczającym dokumentem potwierdzającym na przykład to, że jest się jego nowym właścicielem. Dlatego w takiej sytuacji trzeba mieć przy sobie fakturę lub umowę kupna samochodu, którą należy okazać policji podczas kontroli na drodze.
Podstawa prawna
■ Nowelizacja niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz.U. z 2007 r. nr 176, poz. 1238).
GP radzi
Czy trzeba uiścić opłatę recyklingową
Czy opłata recyklingowa jest konieczna, by zarejestrować sprowadzony samochód?
Tak
Bez opłaty recyklingowej nie można zarejestrować sprowadzonego do Polski samochodu. Od 2006 roku trzeba uiszczać opłatę w wysokości 500 zł za każdy sprowadzony do kraju pojazd. Opłata, przeznaczana na poczet recyklingu pojazdu, jest wpłacana na odrębny rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dowód jej wpłaty jest niezbędny przy rejestracji pojazdu. Obowiązek ten wynika z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. nr 25, poz. 202 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami opłaty dokonuje firma lub osoba, która sprowadziła do Polski takie auto. Dlatego kupując od kogoś sprowadzone auto należy sprawdzić, czy jest dokument potwierdzający dokonanie tej opłaty.
Czy trzeba mieć kamizelkę odblaskową
Czy w samochodzie poruszającym się po naszym kraju trzeba mieć kamizelkę odblaskową?
Nie
Od kierowców poruszających się po Polsce nie są wymagane kamizelki odblaskowe. Jednak nie zaszkodzi mieć taką kamizelkę. Z pewnością spowoduje, że na przykład zmieniając koło w samochodzie będziemy bardziej widoczni szczególnie po zmroku. W niektórych państwach, jak Austria, Bułgaria czy Norwegia, posiadanie kamizelki odblaskowej jest konieczne.
Przepis art. 41 ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze musi używać elementów odblaskowych, tak aby była widoczna dla innych uczestników ruchu. Dlatego pracownicy firm remontujących nawierzchnie dróg posiadają takie kamizelki. Kierowcy z kolei muszą mieć trójkąt odblaskowy.
Łukasz Kuligowski