Ruszają tanie pożyczki dla studentów-przedsiębiorców

20,5 mln zł czeka na absolwentów i studentów ostatniego roku szkół wyższych, którzy chcą otworzyć własne firmy i zaciągnąć na ten cel niskooprocentowane - tylko 0,69 proc. w skali roku - pożyczki. Program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie" obejmuje na razie tylko województwa małopolskie, mazowieckie i świętokrzyskie, ale od 2014 r. tego typu pożyczki mają być dostępne także w kolejnych regionach.

Bank Gospodarstwa Krajowego, działający na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podpisał właśnie umowy z pośrednikami finansowymi, którzy od listopada mają udzielać pożyczek w ramach programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", przeznaczonych dla absolwentów i studentów ostatniego roku studiów (licencjackich lub magisterskich). Program rusza na razie tylko w trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Przy czym nie ma znaczenia, gdzie trwają lub zostały zakończone studia - decydujące jest miejsce zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Przewiduje się, że w 2014 r. program obejmie pozostałe województwa.

Reklama

O niskooprocentowane pożyczki mogą starać się niepracujący absolwenci szkół wyższych (w ciągu 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu) i niepracujący studenci ostatniego roku studiów wyższych.

Absolwenci nie muszą być zarejestrowani jako bezrobotni, zobowiązani są jedynie przedstawić oświadczenie o pozostawaniu bez pracy oraz dyplom (przy czym dopuszczalna jest praca na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło). O pożyczkę mogą się także ubiegać osoby, które już prowadziły działalność gospodarczą, pod warunkiem jednak, że została ona zakończona co najmniej rok przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Pożyczki udzielane w ramach programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie" są korzystne pod względem oprocentowania - ma ono wynosić 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, która obecnie kształtuje się na poziomie 2,75 proc.. Oznacza to, że oprocentowanie pożyczek wyniesie tylko 0,69 proc. w skali roku. Co więcej, absolwenci mają nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów, takich jak prowizja za rozpatrzenie wniosku czy za późniejszą obsługę lub wcześniejszą spłatę pożyczki. W BGK zapewniają, że jedynym kosztem dla pożyczkobiorcy będą odsetki.

Wniosek o pożyczkę zostanie udostępniony przez pośredników finansowych na ich stronach internetowych po ogłoszeniu naboru wniosków. Ocena wniosku ma zostać przeprowadzona w ciągu 14 dni od momentu otrzymania poprawnie wypełnionego i kompletnego wniosku o pożyczkę.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: firma | pożyczka | kredyt | student | absolwent | przedsiębiorca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »