Reklama

"Rz": Firmy skrócą czas pracy, by nie dać rządowej podwyżki

Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie wymuszonego podniesienia płacy minimalnej do 2600 zł - donosi czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że raczej nie takiego efektu podwyżki minimalnej płacy od 1 stycznia 2020 r. spodziewał się rząd, gdy ją zapowiedział. W przyszłym roku ma ona wzrosnąć o 350 zł, do 2600 zł miesięcznie. Docelowo w 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynieść aż 4000 zł.

"Rz" informuje, że części pracodawców nie stać na takie podwyżki. Wzrost minimalnego wynagrodzenia o 350 zł oznacza dla nich podwyżkę kosztów zatrudnienia takiej osoby o przeszło 420 zł miesięcznie. W skali roku oznacza to koszty wyższe o 5 tys. zł. Gdy takich pracowników jest 20, przedsiębiorca będzie musiał znaleźć dodatkowe 100 tys. zł na podwyżki.

Reklama

Dlatego - jak podaje gazeta - część pracodawców planuje ominąć obowiązek wypłaty podwyżki, przygotowując się do skrócenia czasu pracy osób pobierających najniższą płacę.

Odsetek osób zarabiających płacę minimalną jest w tych jednostkach zdecydowanie wyższy niż w całej populacji (np. 57 proc. wobec 38 proc. w przypadku "zakwaterowania i gastronomii", czy 46 proc. wobec 22 proc. w przypadku "handlu i naprawy samochodów"). Tym samym, wpływ podwyżki płacy minimalnej w mikroprzedsiębiorstwach będzie silniejszy niż w większych firmach.

......................

"Nasz Dziennik": Problemem to brak rąk do pracy

Problemem już jest, a będzie jeszcze większym w przyszłości, brak rąk do pracy - ocenił w rozmowie z czwartkowym "Naszym Dziennikiem" dr hab. Paweł Śliwiński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Śliwiński w rozmowie był pytany o to, czy konsumpcja będzie tym, co w największym stopniu w kolejnych latach będzie napędzać nasz wzrost gospodarczy.

- Na tym paliwie będziemy jeszcze trochę jechać. Przez długi czas, mimo wzrostu gospodarczego oraz zwiększającej się wydajności pracy, wynagrodzenia nie rosły jak powinny. Dzisiaj nadrabiamy te zaległości, co przekłada się na zwiększające się wydatki społeczeństwa - powiedział dziennikowi ekonomista.

Jak jednak zauważył, "długoterminowym zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego Polski jest sytuacja demograficzna naszego kraju". - I nie dotyczy to tylko potencjalnie zmniejszającej się konsumpcji wynikającej ze starzenia się społeczeństwa czy wyludniającego się kraju. Problemem już jest, a będzie jeszcze większym w przyszłości, brak rąk do pracy - wskazał.

"Do konsumpcji i eksportu, które napędzają polską gospodarkę, musimy jak najszybciej dodać inwestycje, szczególnie w bardziej wydajne technologie, jeśli chcemy dogonić bogatą Europę. Bo konsumpcja bez zwiększonej krajowej produkcji musi przełożyć się na wzrost inflacji i/lub zwiększony import" - wyjaśnił Śliwiński gazecie.

....................

OPINIA: Zdaniem analityków CAIB - wzrost płacy minimalnej o 10 proc., przyczyni się do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w "zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych" o 5,7 proc., "handlu i naprawie pojazdów samochodowych" o 4,6 proc., w "administrowaniu i działalności wspierającej" oraz "transporcie i gospodarce magazynowej" o 3,9 proc., w "edukacji" o 3,4 proc., w "działalności finansowej i ubezpieczeniowej" i "opiece zdrowotnej o 3,0 proc., w "finansach i ubezpieczeniach" o 2,9 proc., "obsłudze rynku nieruchomości" o 2,6 proc., a w "informacji i komunikacji" o 2,4 proc..

W usługach występuje bowiem mniejsza konkurencja międzynarodowa niż w przetwórstwie, co pozwala na większy wzrost przeciętnych płac rekompensowany podwyżkami cen produktów końcowych.

Przeprowadzona analiza wskazuje, że podwyżka płacy minimalnej przyczyni się do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia przede wszystkim w mikroprzedsiębiorstwach, podczas gdy w większych firmach efekty te będą ograniczone do branż oferujących obecnie relatywnie niskie (na tle innych kategorii wynagrodzenie).

opr MZB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »