Reklama

Sieci handlowe zalegają wierzycielom na prawie miliard złotych

Pozytywne informacje płynące z różnych opracowań na temat sytuacji polskiej gospodarki nie znajdują pełnego potwierdzenia we wszystkich branżach. Chociaż 1/3 firm z sektora handlowego twierdzi, że ich sytuacja finansowa poprawiła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy, to jednak zadłużenie handlu notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło. Firmy z branży handlowej do oddania swoim wierzycielom mają już prawie miliard złotych. Jeszcze trzy miesiące temu dług ten wynosił niecałe 900 milionów złotych.

Handel jest jedyną branżą, która w styczniowej edycji badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wyraziła niepokój dotyczący swoich zarobków w nadchodzącym kwartale. Liczba optymistów, których w poprzednim badaniu było ponad 42 proc. w branży, spadła do poziomu 35 proc. Jednocześnie o 2 punkty procentowe (do 12 proc.) wzrosła liczba tych, którzy spodziewają się pogorszenia finansów w najbliższym czasie.

Sytuacja finansowa branży handlowej uzależniona jest nie tylko od dużej sezonowości i wiążącej się z tym fluktuacji zarobków, ale wpływ na nią ma także zależność od wielu czynników zewnętrznych. Jakiekolwiek problemy u kontrahenta przekładają się bezpośrednio na stan portfela firm handlowych. W tym momencie czekają one na ponad 800 milionów złotych, które są im winni ich partnerzy.

Reklama

- W najnowszym badaniu zauważyliśmy wzrost wartości niezapłaconych faktur w handlu z 22,4 proc. do 24,7 proc. Gorzej jest tylko w budownictwie. To oznacza, że już co czwarta złotówka zarobiona przez handlowców nie trafia do ich kieszeni w terminie lub wcale. O ile w październiku 2014 r. aż 23 proc. firm z branży nie miało żadnych problemów z odzyskiwaniem należności od kontrahentów, o tyle już w styczniu ten odsetek spadł do 16,4 proc. - informuje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Firmy handlowe na odzyskanie swoich pieniędzy czekają średnio 3 miesiące i 3 dni. Jest to okres podczas którego muszą pokryć koszty magazynowe, podatkowe i zapłacić pensje własnym pracownikom. Jeżeli nie mają rezerw gotówkowych, nie są w stanie - czekając na zwrot pieniędzy za wydany towar - zachować płynności finansowej. 1/3 firm z tego sektora odpowiedziała, że opóźnienia ich kontrahentów wpływają na to, że same nie są w stanie terminowo regulować własnych płatności. Dane te znajdują potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Długów, gdzie znajdują się już informacje o ponad 43 tysiącach dłużników związanych z handlem. Średnia kwota, jaką swoim wierzycielom do oddania mają firmy handlowe to 22 634,94 zł.

- Według badań nad sytuacją rynkową, koniunktura w branży delikatnie się poprawia, choć jest na niższym poziomie niż średnia dla tego okresu z ostatnich 10 lat.

Na wyniki te wpływ ma specyfika samego handlu z jego wyjątkową dynamiką i koniecznością nieustannego dostosowywania się do zmieniającego otoczenia.- tłumaczy Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy która zrzesza ponad 50 tysięcy firm.

Wszystkie te bariery i ograniczenia, na jakie wskazują przedsiębiorstwa handlowe, w bezpośredni sposób wpływają na poziom ich optymizmu. Chodzi tu nie tylko o pojawiające się długi, ale też dużą konkurencję, brak zainteresowania niektórymi produktami ze strony klientów i rosnące koszty osobowe.

Więcej informacji w miesięczniku "Rynek Spożywczy"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »