Islamski kraj zakazał noszenia burek. Powody są dwa

Wymóg zasłaniania twarzy przez kobiety jest różnie interpretowany przez autorytety religijne. Władze państw Azji Środkowej dążą jednak do ograniczenia tej praktyki, postrzegając ją jako trend napływowy, kojarzony z radykalnymi nurtami islamu. Teraz kolejny kraj dołącza do grona tych, które wprowadziły zakaz noszenia muzułmańskich strojów takich jak burka.

Od bieżącego tygodnia w Kazachstanie obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, obejmujący także muzułmańskie stroje takie jak burka i nikab. To kolejny kraj Azji Środkowej ograniczający takie praktyki. Podobne zakazy wprowadziło już kilkanaście państw z większością muzułmańską.

Nikab to luźna zasłona na całe ciało, która pozostawia widoczne tylko oczy i dłonie, podczas gdy burka, typowo noszona w Afganistanie, zakrywa również oczy drobną siatką. Z kolei hidżab rozumiany jest zwykle jako chusta zakrywająca włosy, szyję i dekolt, ale odsłaniająca twarz.

Reklama

Kazachstan zakazuje noszenia burek. Oto powody

W Kazachstanie, gdzie 70-75 proc. ludności deklaruje się jako muzułmanie, jednak większość mieszkańców nie jest religijna. W czasach ZSRR obywatele tego kraju byli objęci silną kontrolą państwową, a praktyki religijne były ograniczane. Choć w ostatnich latach wzrósł tam odsetek uznających się za religijnych muzułmanów, szacuje się, że zaledwie kilka procent kobiet zakrywa włosy.

Akceptowanym przez wielu obywateli Kazachstanu argumentem przeciwko noszeniu nikabu i burki jest to, że w przeszłości Kazaszki nie zakrywały twarzy i zasłanianie jej jest uważane za importowaną praktykę, w dużej mierze związaną z krajami arabskimi. Kontrowersje wzbudził jednak wprowadzony w 2023 r. zakaz noszenia chusty przez uczennice i nauczycielki w szkołach, ponieważ zasłanianie włosów, choć zdarza się rzadko, jest już częściej postrzegane jako zgodne z kazachskimi tradycjami.

Nowe przepisy w Kazachstanie wpisują się w szerszy trend w Azji Środkowej. W ostatnich latach podobne zakazy wprowadziły już Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan, uzasadniając je względami bezpieczeństwa i ochroną lokalnej tradycji.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Azja | Kazachstan | muzułmanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »