Sieci pod kontrolą

Kluczowym składnikiem majątku przedsiębiorstw sektora utilities jest infrastruktura sieciowa. Efektywne zarządzanie siecią to jedno z głównych wyzwań dostawców energii elektrycznej, ciepła, gazu, a także wody. Jakość infrastruktury bezpośrednio wpływa na stabilność dostaw mediów, a zapobieganie awariom sieci oraz szybkie ich usuwanie często decyduje o rachunku ekonomicznym przedsiębiorstw. Efektywne zarządzanie infrastrukturą, oparte o pewne dane i przygotowane strategie zarządzania, staje się kluczowym elementem na rynkach przechodzących liberalizację.

Kluczowym składnikiem majątku przedsiębiorstw sektora utilities jest infrastruktura sieciowa. Efektywne zarządzanie siecią to jedno z głównych wyzwań dostawców energii elektrycznej, ciepła, gazu, a także wody. Jakość infrastruktury bezpośrednio wpływa na stabilność dostaw mediów, a zapobieganie awariom sieci oraz szybkie ich usuwanie często decyduje o rachunku ekonomicznym przedsiębiorstw. Efektywne zarządzanie infrastrukturą, oparte o pewne dane i przygotowane strategie zarządzania, staje się kluczowym elementem na rynkach przechodzących liberalizację.

Element większej całości

Do najważniejszych funkcjonalności znajdujących zastosowanie w systemach GIS wspomagających zarządzanie infrastrukturą sieciową zaliczyć należy tworzenie i edytowanie warstw tematycznych, zarządzanie bazami danych w systemie, przeglądanie danych i analizowanie wyników, generowanie zestawień i wydruków, rejestrowanie i obserwowanie występowania zdarzeń na sieci typu: awarie, remonty, przeglądy itp., lokalizację punktów pomiarowych, obliczenia i analizy sieciowe oraz śledzenie lokalizacji pojazdów technicznych.

- Poprzez wykonanie wielowariantowych analiz możliwe jest w tego typu systemach planowanie rozwoju sieci oraz symulacje zachowania sieci z uwzględnieniem elementów będących jeszcze w fazie projektowania, a dzięki temu porównanie opłacalności ekonomicznej poszczególnych wariantów, wpływu zmian na sieci oraz na charakterystykę jej pracy - wyjaśnia Stanisław Biernat, dyrektor ds. handlowych w SHH.

Reklama

Mirosław Pawelec, account manager sektora utility Bentley Systems Polska, wymienia wśród istotnych funkcjonalności rozwiązań informatycznych przydatnych dla przedsiębiorstw zarządzających rozległą infrastrukturą sieciową m.in. lokalizację poszczególnych elementów rozległej infrastruktury na mapie łącznie z informacją na temat ich stanu eksploatacyjnego, ocenę krytyczności funkcjonowania danego elementu dla całej infrastruktury lub wybranego jej fragmentu, planowanie i realizację działań naprawczych i modernizacyjnych.

- Istotną funkcjonalnością jest np. w przypadku sieci wodnych i kanalizacyjnych budowa modeli hydraulicznych tych sieci - uważa nasz rozmówca. - Odpowiednio skalibrowany i zasilany w dane z systemów SCADA model pozwala na przeprowadzenie szeregu istotnych analiz dających w efekcie zmniejszenie strat wody w sieciach wynikających z wycieków oraz nieuprawnionych poborów, czy też oszczędności związane z zarządzaniem elementami aktywnymi sieci kanalizacyjnej - pompami.

Specjalistyczne systemy wykorzystywane od wielu lat do ewidencji i zarządzania siecią stają się coraz częściej jednym z elementów zintegrowanego środowiska informatycznego. Składają się na nie takie rozwiązania jak: ERP, SCADA, Asset Management, zarządzanie procesami czy analityka biznesowa. - Bardzo ważne w tym kontekście jest zachowanie otwartości technologicznej i architektonicznej konkretnego rozwiązania w celu zapewnienia interoperacyjności, skalowalności oraz perspektywy przenoszenia systemu - radzi Stanisław Biernat z SHH. Charakter przestrzenny większości informacji o sieciach w powiązaniu ze standaryzacją modeli oraz usług dostarczania tych danych decydują o ewoluowaniu obszaru GIS w kierunku roli integracyjnej oraz prezentacyjnej w szerokim wachlarzu systemów IT. Najnowsze technologie (mobilne, integracja z infrastrukturą techniczną i majątkiem) rozszerzają wybór potencjalnych zastosowań, wyznaczając nowe obszary zastosowań systemów zarządzania infrastrukturą.

Dzięki korzystaniu z systemów zarządzania rozległą infrastrukturą sieciową przedsiębiorstwa zyskują m.in. dokładną inwentaryzację i paszportyzację majątku sieciowego dla wielu zastosowań.

- To także udostępnienie zestawu narzędzi niezbędnych do planowania, budowy, utrzymania i rozwoju sieci, wsparcie cyklu życia infrastruktury i procesów biznesowych u zarządców sieci oraz wspomaganie zadań realizowanych przez operatora - dodaje Stanisław Biernat.

Dzięki bogatej funkcjonalności systemów możliwe jest wykonywanie analiz tematyczno-statystycznych, ocena rzeczywistego stanu infrastruktury wraz z monitoringiem jej pracy, zarządzanie awariami wraz ze wsparciem informowania odbiorców, co pozwala nie tylko na zarządzanie rozległą infrastrukturą sieciową, ale także na budowę przewagi konkurencyjnej operatorów oraz firm dystrybucyjnych.

Potrzeby zdiagnozowane

Jakie najnowsze rozwiązania informatyczne znajdują zastosowanie w zarządzaniu rozległą infrastrukturą sieciową? Stanisław Biernat wskazuje, że poza obserwowanymi trendami w IT, jak rozwiązania w chmurze, wirtualizacja, integracja, architektura usługowa SOA, szerokie zmiany w zastosowaniu tego typu systemów przyniosły jakiś czas temu technologie webowe, a dzisiaj zastosowanie technologii mobilnych.

Dzięki możliwości mobilnego zbierania danych o infrastruktu rze sieciowej w terenie uzyskano usprawnienie i przyspieszenie procesu utrzymywania aktualnych danych w systemach. Z drugiej strony pozwala to na szerokie wykorzystanie tych danych przez służby techniczne w terenie.

- Przy rozległej infrastrukturze i rozproszonych służbach technologie mobilne GSM/GPS/GPRS wnoszą nową jakość i pozwalają efektywniej zarządzać informacją o sieciach - przekonuje Biernat.

Nowości wynikają bezpośrednio z potrzeb sektora. Grzegorz Kwiatkowski, dyrektor Systemy Zarządzania Energią PSI Polska, wskazuje, że jednym z głównych wyzwań stojących przede wszystkim przed operatorami sieci energetycznych, jest obecnie zapewnienie im stabilności, co przy rozwoju OZE i rosnącym nacisku URE na poprawę wskaźników jakości dostaw energii, stanowi duże wyzwanie. Nasz rozmówca przekonuje, że aby temu zadaniu podołać, sięga się po coraz bardziej zaawansowane i wyrafinowane narzędzia informatyczne, przede wszystkim systemy regulujące działające w trybie on-line, bazujące na symulacji.

- To właśnie one, ze względu na rosnącą złożoność sieci oraz dynamikę procesów, stają się podstawowym narzędziem walki - mówi Kwiatkowski. Pozwalają one na on-linową (ciągłą) weryfikację stanu sieci, a ponadto umożliwiają budowanie różnego rodzaju scenariuszy. Ich zaletą jest też możliwość sprawdzenia różnych układów (przełączeń, nastaw czy sekwencji czynności) w celu uniknięcia sytuacji krytycznych.

Ważną rolą symulatora jest też weryfikacja sygnałów przychodzących z infrastruktury, pozwalająca ocenić, czy odczyt jest wiarygodny (czy jest możliwy z punktu widzenia fizyki procesu), czy też jest wynikiem awarii czujnika bądź sterownika. Na bazie symulatorów możliwe jest wykonywanie wielu różnorodnych typów zaawansowanych obliczeń - w zależności od typu sieci i potrzeb klientów.

Drugą grupą narzędzi są rozwiązania do zarządzania ekipami serwisowymi w powiązaniu z zarządzaniem siecią. Jest to połączenie systemów klasy SCADA z systemami WFM (Workforce Management Systems). Pozwalają one na znaczne skrócenie czasów napraw, a także optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów: pracowników, sprzętu, wyposażenia oraz podwykonawców.

Trzecią ważną grupą są optymalizatory - obecnie zwykle zaawansowane i wielokryterialne, pozwalające na szybkie wypracowanie optymalnych parametrów pracy w zmiennym środowisku. Optymalizatory pozwalają na tworzenie różnych scenariuszy w odniesieniu do zmiennych wag poszczególnych parametrów.

- Obecnie w tym celu wykorzystuje się m.in. szybkie optymalizatory oparte o logice rozmytej (fuzzy logic), gwarantujące możliwość obsługi kilkudziesięciu parametrów, często sprzecznych ze sobą - wyjaśnia Grzegorz Kwiatkowski. Przykładem może być kolejkowanie i wybór zleceń naprawy do realizacji ze względu na priorytet, czas realizacji zlecenia (usunięcia usterki), dostępności zespołów mobilnych i koszty.

Jarosław Maślanek

Więcej informacji w portalu "Wirtualny Nowy Przemysł"

Dowiedz się więcej na temat: Nowy Przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »