Reklama

Tarcza Finansowa PFR. Kluczowe dane przy rozliczeniu subwencji można zweryfikować

Wkrótce ruszy rozliczanie subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Na kwotę, której nie trzeba będzie zwracać, największy wpływ ma to w jakim stopniu udało się utrzymać zatrudnienie w firmie. Te kluczowe dane, które zostały przekazane przez ZUS do PFR można wcześniej sprawdzić. Dziś o szczegółach dotyczących procedury rozliczania i umarzania wsparcia poinformuje Polski Fundusz Rozwoju.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Cały proces umorzeń subwencji przebiegnie w bankowości elektronicznej tego banku, za pośrednictwem którego firma zawarła umowę z PFR. Przed upływem 12 miesięcy od wypłacenia subwencji finansowej bank przedstawi tam propozycję PFR z wyliczoną wysokością zwrotu. Zostanie ona sporządzona w oparciu o informacje uzyskane przez PFR z baz danych m.in. ZUS, Ministerstwa Finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie to wstępnie uzupełniony formularz oświadczenia o rozliczeniu.

Reklama

ZUS przekazuje do PFR dane dotyczące stanu zatrudnienia ze wszystkich okresów wymaganych do ustalenia średniego zatrudnienia.

-  Możesz złożyć wniosek w celu uzyskania informacji, jakie dane przekazaliśmy do PFR - informuje Zakład.

Dane dotyczące stanu zatrudnienia ZUS przekazuje w rozbiciu na liczbę pracowników, liczbę etatów, liczbę współpracowników (imienne raporty rozliczeniowe oraz kody tytułów ubezpieczenia dla poszczególnych grup są wymienione na  stronie internetowej ZUS).

- Zweryfikuj u siebie dokumenty rozliczeniowe, które do nas przekazałeś, za poszczególne okresy z uwzględnieniem powyższych zasad. Na każdym etapie możesz też wystąpić do nas z wnioskiem o informację, jakie dane przekazaliśmy do PFR. Dzięki temu uzyskasz potwierdzenie, jakie dane mamy zewidencjonowane na twoim koncie w ZUS - tłumaczy Zakład.

Jeśli przedsiębiorca chce się dowiedzieć, jakie dane ZUS przekazał do PFR lub jakie dane ma zewidencjonowane z dokumentów, może złożyć wniosek o informację o stanie konta płatnika składek (RD-3). Trzeba dołączyć do niego załącznik "Potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do Polskiego Funduszu Rozwoju do rozpatrzenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu" (RD-PFR).

Przy czym, jest ważna techniczna informacja, bo załącznik RD-PFR można znaleźć  tylko na stronie www.zus.pl w wersji edytowalnej oraz w wersji do wydruku. Natomiast wniosek RD-3 jest dostępny zarówno na stronie www.zus.pl, jak również na portalu PUE ZUS.

Wniosek RD-3 wraz z załącznikiem RD-PFR można złożyć na trzy sposoby: drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS - na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Skrzynka na dokumenty".

PFR do wyliczenia kwoty umorzenia subwencji ustala średnie zatrudnienie, biorąc pod uwagę liczbę pracowników na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, więc w związku z tym nie jest możliwe uwzględnienie np. pracownika, który był zatrudniony  tylko w pierwszej połowie miesiąca.

Do wyliczania stanu zatrudnienia brane pod uwagę są nie tylko osoby na umowie o pracę, ale także współpracownicy na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia, którzy byli zgłoszeni przez pracodawcę do ubezpieczeń społecznych.

W kalkulacji nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych przez pełny miesiąc kalendarzowy. Natomiast uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych, zwolnieniach lekarskich, świadczeniu rehabilitacyjnym czy nieobecnych w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych.

Co zrobić jeśli beneficjent nie zgadza się z danymi zawartymi w propozycji PFR, która pojawi się w bankowości elektronicznej?

W takim przypadku może on wprowadzić zmiany w danych zawartych w formularzu, ale  przedtem zobowiązany jest usunąć rozbieżności pomiędzy danymi przedstawionymi w propozycji PFR a stanem faktycznym oraz  powstrzymać się ze złożeniem oświadczenia o rozliczeniu do czasu usunięcia rozbieżności pomiędzy informacjami zgromadzonymi w bazach danych m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwa Finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej (z zastrzeżeniem konieczności dochowania terminu na złożenie oświadczenia o rozliczeniu).

Szczegółowe zasady oraz zaktualizowany regulamin umorzeń został opublikowany na stronach PFR. Prezes Funduszu Paweł Borys powiedział w niedawnym wywiadzie dla Interii, że kwota umorzeń z Tarczy Finansowej 1.0, w ramach której wypłacono firmom ponad 60 mld zł, wyniesie około 35 mld zł.

Monika Krześniak-Sajewicz

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


Dowiedz się więcej na temat: tarcza finansowa | tarcza PFR | ZUS | PFR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »