Te procesory przejmą rynek?
Czy rynek procesorów czeka poważna zmiana technologiczna i handlowa? Jak sugerują analitycy z iSuppli, w ciągu niespełna 10 lat procesory wielordzeniowe opanują 70 proc. rynku procesorów. Znajdą one "przystań" w komputerach domowych, konsolach do gier i serwerach.
Obecnie tego typu procesory stanowią, w zależności od wyliczeń, 15-20 proc. rynku. Analitycy spodziewają się jednak znacznego wzrostu sprzedaży procesorów wielordzeniowych.
Według raportu, w 2015 roku wielordzeniowość będzie powszechnie akceptowanym rozwiązaniem, zwiększającym możliwości i wydajność procesorów; niemal wszyscy producenci będą tego typu procesory rozwijać.
Obecnie, jak stwierdza iSuppli, najwięksi gracze na rynku procesorów - Intel i AMD (Advanced Micro Devices) - posiadają rozwiązania dwurdzeniowe. Obie firmy pracują też nad innymi rozwiązaniami wielordzeniowymi. Na rynku serwerowym AMD, Intel, IBM, Hewlett-Packard i Sun Microsystems posiadają w swojej ofercie rozwiązania dwurdzeniowe. Na rynku konsol procesory wielordzeniowe są instalowane we wszystkich konsolach najnowszej generacji.
Procesory wielordzeniowe są zaopatrzone w dwa lub więcej rdzeni. Budowa taka zapewnia większą wydajność (od 30 do 70 proc.), szybkość przetwarzania i pozwala na tworzenie wyspecjalizowanych procesorów graficznych.
W 2005 roku sprzedano 14,8 mln procesorów wielordzeniowych, natomiast w 2015 roku sprzedaż sięgnie 638 mln. Przychody z tego tytułu wzrosną z 2,6 mld USD w 2005 roku do 64,8 mld USD w roku 2015 - podaje iSuppli.