Reklama

Tesco zaczyna wyprzedaż. Powodem słabe wyniki

Tesco chce ograniczyć straty i zaczyna wyprzedawać aktywa nie związane z działalnością czysto handlową w detalu. Na pierwszy ogień poszła Lazada - azjatycka odnoga trudniąca się obrotem w internecie.

8.6 proc. udziałów w Lazadzie kupił chiński gigant branży handlu internetowego - Alibaba. Zapłacił 129 mln dol. Tesco zatrzymało sobie 8.3 proc. walorów. Jutro Tesco ogłosi wyniki (mają być kiepskie) i prawdopodobną następną wyprzedaż aktywów.

Reklama

Będą to zapewne sieć Dobbies Garden Centres (wyposażenie ogrodów), sieć kawiarni Harris & Hoole oraz sieć restauracji Giraffe. Tesco skoncentruje się na handlu detalicznym.

Już we wrześniu ub. roku Tesco sprzedało południowokoreańską sieć Homeplus za 4,2 mld funtów.

Podobnie jak Asda, Sainsbury's i Morrisons,Tesco zaczęło tracić rynek na rzecz konkurencji z tanich sieci z kontynentu - Lidla i Aldi.

Rok temu Tesco raportowało o stracie przed opodatkowaniem w wysokości 6,4 mld funtów (największa strata brytyjskiej sieci handlowej w historii).

- - - - -

22 kwietnia 2015 r. Interia informowała: Tesco ma gigantyczne straty!

Tesco na końcu roku finansowego (28 lutego) miało 6,4 mld funtów (1 funt = 5,57 zł) straty przed opodatkowaniem. To najgorszy rezultat w historii tej handlowej spółki z Wielkiej Brytanii. W poprzednim roku finansowym firma miała 2,26 mld funtów zysku.

4,7 mld funtów z powyższej straty to efekt przeszacowania wartości posiadanych nieruchomości. 43 sklepy tej firmy zostały w tym miesiącu zamknięte. Zarobek na sprzedaży poprzez hipermarkety zniżkował w przypadku grupy Tesco aż o 60 procent do 1,4 mld funtów (rok wcześniej 3,3 mld funtów). Sprzedaż w sklepach na terenie Wielkiej Brytanii zniżkowała o 3,6 proc. (nie licząc paliw). Spadła też znacznie sprzedaż w sklepach na terenie kontynentalnej Europy, gdzie pojawiła się silna konkurencja dyskontów. W Azji zarobek na sprzedaży wyniósł 565 mln funtów (zniżka o 15,3 proc.).

Wobec spółki toczy się śledztwo Serious Fraud Office (SFO, odpowiednik naszego CBŚ) w powiązaniu z sierpniowymi półrocznymi wynikami. Firma "przestrzeliła" prognozy aż o 263 mln funtów.

Tesco prowadzi negocjacje z pracownikami w sprawie zmian w firmowym programie emerytalnym - chodzi o znalezienie tańszych rozwiązań. Na razie deficyt w tym obszarze wynosi 3,89 mld funtów.

- - - - -

28 lutego 2015 r. był ostatnim dniem pracy czterech supermarketów Tesco w Polsce - w Bydgoszczy, Kudowie-Zdroju, Legionowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwa kolejne sklepy - w Gniewie i Nowem - zakończyły pracę na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Krzysztof Mrówka

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Dowiedz się więcej na temat: Tesco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »