Ulga na start w ZUS. Na czym polega i kto może skorzystać?
Zakładasz firmę i zastanawiasz się, z jakich ulg możesz skorzystać? Ulga na start w ZUS to jedna z form wsparcia dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, która polega na zwolnieniu z opłacania składek społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych. Kto może skorzystać z ulgi na start i jak złożyć wniosek?
Ulga na start to ulga przysługująca nowym przedsiębiorcom, dzięki której przedsiębiorcy nie muszą płacić składek na:
- ubezpieczenie społeczne,
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Solidarnościowy.
Ulga obowiązuje przez okres 6 miesięcy kalendarzowych od dnia jej złożenia, w związku z czym przez pół roku przedsiębiorcy mają szansę zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Po tym czasie z kolei przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, tzw. małego ZUS-u. Wówczas przez 24 miesiące przedsiębiorca będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w niższym wymiarze niż w przypadku tzw. dużego ZUS-u.
Z Ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność jednoosobową lub są wspólnikami spółek cywilnych. Ulga przysługuje osobom, które podejmują działalność po raz pierwszy lub podejmują ją ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia lub zakończenia.
Z Ulgi na start z kolei nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy:
- wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali te same czynności, które wchodzą obecnie w zakres prowadzonej działalności,
- osoby, które już skorzystały z Ulgi na start,
- osoby, które prowadzą działalność gospodarczą ponownie, a od czasu jej ostatniego zawieszenia i zamknięcia nie minęło min. 60 miesięcy.
Jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie trwania miesiąca, wówczas do 6-miesięcznego okresu trwania ulgi nie wliczasz tego miesiąca. W przypadku natomiast, gdy rozpoczynasz działalność 1. dnia miesiąca, wtedy należy wliczyć ten miesiąc do 6-miesięcznego okresu korzystania z ulgi.
Jednocześnie należy pamiętać, że Ulga na start nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy korzysta z Ulgi na start, czy nie, ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w ustalonej kwocie, która zależna jest od formy opodatkowania działalności.
Aby skorzystać z Ulgi na start, trzeba zawrzeć tę informację na formularzu ZUS ZZA. Wówczas należy podać odpowiedni tytuł ubezpieczenia: kod 0540. Można to zrobić podczas składania wniosku CEIDG-1, załączając ZZA lub poprzez wysłanie deklaracji przez zintegrowany system z ZUS w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
Ulga na start niesie za sobą pewne zalety, jak i wady. Jedną z największych korzyści jest z pewnością zaoszczędzenie środków finansowych. Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorcom, którzy nie płacą składek społecznych, nie będzie przysługiwać:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek macierzyński,
- zasiłek opiekuńczy.
Ponadto okres Ulgi na start nie zostanie uwzględniony podczas ustalania prawa do emerytury, w związku z czym nie podwyższy on wysokości otrzymywanego świadczenia emerytalnego.
WG