Upadłość za dużo kosztuje

Konsumenci, którzy popadli w tarapaty finansowe, nie mogą ogłosić upadłości, gdyż nie mają pieniędzy na pokrycie kosztów postępowania i spłatę choćby części zadłużenia.

W kwietniu i w maju do wydziałów gospodarczych do spraw upadłościowych i naprawczych sądów rejonowych wpłynęło 325 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mimo że sądy rozpoznały 103 sprawy, to jednak nie ogłosiły ani jednej upadłości.

Wielu dłużników chciałoby się oddłużyć, ale nie stracić przy tym mieszkania.

- Gdy dowiadują się, że stracą nie tylko wszystkie składniki majątku, lecz również mieszkanie, to często sami rezygnują z wniesienia wniosku, a nawet wycofują już wniesiony - mówi Marcin Krawczyk, przewodniczący X Wydziału Gospodarczego do Spraw Upadłościowych i Naprawczych dla Warszawy-Mokotowa.

Reklama

Uważają, że nadal zajmując mieszkanie jakoś sobie poradzą z zapłatą zaległego czynszu niż wówczas, gdyby musieli je opuścić, otrzymując tylko równowartość czynszu na wynajem innego lokalu przez rok.

- Każdy, kto chce skorzystać z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej, naraża się na to, że cały jego dorobek zostanie spieniężony i przeznaczony na spłatę wierzycieli. W przekazie medialnym oraz w wypowiedziach polityków ten aspekt nie był eksponowany - mówi Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Powstało wrażenie, że ustawa daje od razu każdemu wnioskodawcy ulgę, bo nie toczą się postępowania egzekucyjne przeciwko niemu. Konsumenci nie przypuszczali, że egzekucję będzie prowadzić syndyk restrykcyjny zamiast komornika, i wyprzeda ich majątek. Natomiast dobrodziejstwo umorzenia długów nastąpi dopiero po upływie pięciu lat.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.

Zobacz dane makroekonomiczne z kraju i ze świata

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: upadłości | upadłość | konsumenci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »