VAT: Organizacja szkolenia
Kompleksowe sługi organizacji szkoleń nie są objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług, jednakże pod warunkiem, iż nie mieszczą się one w grupowaniu usług w zakresie kształcenia PKWiU 80, lecz w grupie usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie lub preferencyjna stawka podatku. Podstawę do ustalenia stawki podatku VAT stanowi symbol klasyfikacji statystycznej.
Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%. Stosowanie natomiast do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwolnione od podatku VAT zostały m.in. usługi wymienione w załączniku nr 4. Pod pozycją 7 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), do których zaliczają się usługi kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 80.42). Usługi organizacji szkoleń, poza przeprowadzeniem samego szkolenia, obejmują również dodatkowo przygotowanie materiałów szkoleniowych, wynajem sali oraz wyżywienie. W zakres takiej usługi wchodzi również często nocleg. Podmioty gospodarcze świadczące tego typu usługi mają problemy z ich klasyfikacją, w w konsekwencji z prawidłowym jej opodatkowaniem VAT.
W wydanym postanowieniu z dn. 24 listopada 2005 r. dotyczącym interpretacji prawa podatkowego (sygn. IIUSppII/443-252/334a/257/05/JR) Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku stanął na stanowisku, iż usługi szkoleniowe nie będą podlegały zwolnieniu w sytuacji, gdy stanowią one część pewnej dostawy towarów, czy też usługi. W przypadku, gdy usługi edukacyjne pełnią rolę pomocniczą do zasadniczej usługi czy też dostawy towarów, wówczas usługi takie objęte będą taką stawką podatku jak zasadnicza usługa lub dostawa towarów. Przy realizacji umów, które w swoim przedmiocie składają się z kompleksu czynności usługowych, częściowo zmierzających do realizacji określonego w umowie dzieła - brak jest podstaw do ich odrębnego traktowania z punktu widzenia podatku od towarów i usług. Pod względem statystycznym i podatkowym należy je traktować jak usługę stanowiącą fragment realizowanej całościowo umowy.
Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż kompleksowe usługi organizacji szkoleń nie są objęte zwolnieniem od podatku i podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT, jednakże pod warunkiem, iż nie mieszczą się one w grupowaniu usług w zakresie kształcenia PKWiU 80, lecz w grupie usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie lub preferencyjna stawka podatku. Tak więc podstawę do ustalenia stawki podatku VAT stanowi symbol klasyfikacji statystycznej.
Michał Zwyrtek