Vatowski absurd zatopiony
Nabywco! Możesz czuć się bezpiecznie, jeśli sprzedawca zgubi fakturę VAT. Dokonasz odliczenia, a fiskus cię nie pognębi. A jednak. Mimo rozpaczliwego oporu Ministerstwa Finansów (MF) udało się wyrzucić z polskiego prawa wielki absurd uderzający w przedsiębiorców.
Trybunał obronił przedsiębiorców
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że niezgodny z konstytucją jest par. 48 rozporządzenia MF do ustawy o VAT oraz art. 32a tejże ustawy. - Co to oznacza? Sprzedawca nie musi już przechowywać kopii faktury na potrzeby kontrolerów skarbowych. Od posiadania tej kopii przez sprzedawcę nie będzie już zależeć prawo nabywcy do odliczenia podatku VAT. Fiskus nie przerzuci już na nabywcę konsekwencji nierzetelności podatkowej jego kontrahenta. To zwycięstwo wszystkich przedsiębiorców - mówi Dariusz Bachalski, reprezentujący Sejm na rozprawie w TK, poseł Platformy Obywatelskiej.
Miło namPółtora roku temu "PB" rozpoczął akcję "Tropem absurdów prawnych". Jej celem jest zwalczanie największych bubli prawnych spędzających sen z powiek przedsiębiorców. Na pierwszy ogień wzięliśmy przepisy obarczające podatnika odpowiedzialnością za działania lub zaniechania innych osób. Głównym źródłem zła był par. 48 rozporządzenia do ustawy o VAT, mówiący, że nabywca nie może odliczyć VAT, jeśli faktury dokumentujące obrót nie są potwierdzone kopią w wystawcy. Wielu przedsiębiorców na tym się sparzyło. W Sejmie - przy okazji nowelizacji ustawy o VAT - udało nam się osiągnąć częściowy sukces. Naszą akcję poparł prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich (RPO) i przepisy z którymi zmagaliśmy się zaskarżył do TK. Zarzucił im łamanie zasad konstytucyjnych: przyzwoitej legislacji i demokratycznego państwa prawnego. Wczoraj jego argumenty przekonały sędziów trybunału.
- Uprawnienia podatników nadane przez ustawę mogą być tylko ustawą ograniczane. Nigdy rozporządzeniem - mówi prof. Andrzej Zoll. Obecna na rozprawie w trybunale Hanna Majszczyk, dyrektor departamentu VAT w resorcie finansów, nie potrafiła racjonalnie wykazać, że zaskarżone przepisy są konieczne i zgodne z prawem.
Co dalej?Paragraf 48 rozporządzenia MF został utrącony. Szkoda tylko tych firm, które już zapłaciły kary. Sędziowie zaznaczyli bowiem, że nie ma podstaw do zażądania ich zwrotu. Wyrzucenie par. 48 to jedno. Art. 32a obecnej ustawy o VAT przestaje obowiązywać 1 maja. W nowej ustawie jest poprawiony dzięki akcji "PB" art. 105. W obecnej sytuacji jest on już niepotrzebny jako ochrona przed par. 48.- W Sejmie jest już poselski projekt nowelizacji nowej ustawy o VAT. Zapiszemy w nim skreślenie art. 105 - zapowiada poseł Dariusz Bachalski.