W ciągu pierwszych 6 miesięcy zarejestrowano ponad 184 tys. firm
W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2013 r. zarejestrowano w Polsce ponad 184 tys. firm (zbankrutowało tylko 455). To rekord - stwierdza "Puls Biznesu". Jeśli takie tempo się utrzyma, do końca roku własny biznes będzie miało 3 miliony Polaków.
W tym roku Polacy założyli o ponad 10 procent więcej spółek i indywidualnych działalności, niż w drugiej połowie roku ubiegłego. W I półroczu w ewidencjach gminnych zarejestrowano prawie 167 tys. indywidualnych działalności gospodarczych, czyli o 13 proc. więcej niż w II półroczu 2012 r. - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Dużo spółek pojawiło się też w Krajowym Rejestrze Sądowym - 17,4 tys., czyli 5 proc. więcej w ujęciu rok do roku. Według "Pulsu Biznesu", najchętniej tworzone są firmy handlowe (hurt i detal), przetwórstwa przemysłowego, budowlane, a także profesjonalna działalność naukowa i techniczna.
Tak duży wzrost może być wynikiem nie tylko lepszej koniunktury, ale też... ucieczki przed bezrobociem - zauważa prezes COIG Jarosław Nawrotek. Jak wyjaśnia, część osób zakłada działalność, by nie być bezrobotnym, a część jest wypychana z etatu.
W wielu firmach jest konieczna redukcja kosztów przez zmniejszanie liczby etatów - mówi ekspert BCC Witold Michałek, przyznając, że nie można wykluczyć rejestrowania działalności przez osoby do tego "przymuszone".
Jednak moim zdaniem, głównym powodem jest coraz lepszy klimat do zakładania własnych biznesów - podkreśla Michałek.