Reklama

Warto teraz wykupić auto z kratką?

Przedsiębiorcy, którzy na początku 2014 r. nabywają od leasingodawcy samochód z homologacją ciężarową i ładownością nie mniejszą niż 500 kg, mogą w pełni potrącić VAT naliczony.

Nasza spółka zajmuje się działalnością handlową i jest podatnikiem VAT. Pod koniec 2010 r. wzięliśmy w leasing tzw. samochód z kratką (kombi z homologacją ciężarową i ładownością 505 kg). Umowa skończyła się w styczniu, kiedy to zapłaciliśmy ostatnią ratę leasingową oraz wykupiliśmy samochód. Na jakich zasadach należy odliczać VAT od tych kwot? - pyta czytelnik.

Reklama

Zarówno od raty leasingowej, jak i od kwoty zapłaconej w związku z wykupem samochodu spółka odliczy VAT bez ograniczeń.

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. zasady odliczania podatku naliczonego związanego z zakupem samochodów i paliwa do nich zostały wprowadzone przez ustawę z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652 ze zm. - dalej: nowelizacja). Jednocześnie to przepisy przejściowe tej nowelizacji na trzy lata (2011-2013) pozbawiły przedsiębiorców pełnego odliczania VAT przy zakupie i leasingu samochodów z kratką.

Spółka, która zwróciła się z pytaniem, prawdopodobnie w całości odliczała VAT zawarty w ratach leasingowych. Nowelizacja respektowała bowiem prawa nabyte. Zgodnie z jej art. 6, przepisu art. 3 ust. 6 (dotyczącego leasingu i podobnych umów) oraz art. 5 (zwalniającego z opodatkowania użytkowanie na cele osobiste samochodów, przy których nabyciu odliczano tylko część VAT) nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie nowelizacji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy i do których nie miał zastosowania art. 86 ust. 7 zmienianej ustawy o VAT.

Zasada ta miała zastosowanie:

• w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie nowelizacji, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie niniejszej ustawy, oraz

• pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r.

W praktyce art. 6 nowelizacji pozwalał więc na pełne odliczanie VAT od rat samochodów z kratką w sytuacji kontynuowania umów leasingu zawartych przed 1 stycznia 2011 r. Nawet gdyby jednak spółka nie dopełniła obowiązku rejestracji umowy i dotychczas odliczała z rat leasingowych tylko 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł, to od 1 stycznia 2014 r. te ograniczenia już jej nie dotyczą. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają bowiem pełne odliczanie VAT z tytułu nabycia tzw. samochodów z kratką. Wynika to z art. 86a ust. 2 pkt 6 lit. c ustawy o VAT >patrz ramka oraz art. 86a ust. 8 ustawy o VAT. Ten pierwszy przepis wskazuje, że ograniczenia w odliczaniu VAT nie mają zastosowania przy nabyciu samochodu o liczbie miejsc trzy lub więcej:

• z homologacją ciężarową oraz

• dopuszczalnej ładowności równej lub większej niż 500 kg.

Z kolei art. 86a ust. 8 ustawy o VAT wskazuje, że jeśli przy nabyciu samochodu o określonych parametrach nie obowiązują ograniczenia w odliczaniu VAT, to również podatek naliczony zawarty w ratach leasingu zawartych przed 1 stycznia 2011 r. Nawet gdyby jednak spółka nie dopełniła obowiązku rejestracji umowy i dotychczas odliczała z rat leasingowych takiego pojazdu w pełni podlega odliczeniu.

Podsumowując, w 2014 r. spółka bez ograniczeń odliczy VAT z faktur otrzymanych z firmy leasingowej, zarówno ostatniej raty, jak i kwoty wykupu pojazdu.

Niektórych pojazdów nie dotyczą ograniczenia

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku nabycia:

1) samochodów osobowych,

2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony

• kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł.

Artykuł 86a ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5) pojazdów specjalnych - jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika, że jest to pojazd specjalny;

6) pojazdów samochodowych innych niż wymienione w pkt 1-5, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) jeden - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

b) dwa - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

c) trzy lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg;

7) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej dziesięciu osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Konrad Piłat

Autor jest doradcą podatkowym

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »