Węgry stały się regionalnym rajem podatkowym z 9 proc. stawką podatku CIT

Niskie podatki dla przedsiębiorstw prowadzą do większego obciążenia podatkowego obywateli i do większej niesprawiedliwości podatkowej zdaniem analityków IGO . Na tym tle Węgry stały się regionalnym rajem podatkowym z 9 proc. stawką podatku CIT.

Nowy raport organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej pokazuje, że spółki działające w naszym regionie wpłacają do budżetów państw mniej podatku dochodowego niż zwykli obywatele.

Węgry stały się regionalnym rajem podatkowym z 9 proc. stawką podatku CIT, w Bułgarii 10 największych spółek nie tylko nie wpłaciło podatku, ale wręcz zostało przez rząd dofinansowane w ramach ulg i wyrównań podatkowych. Węgierski rząd stara się obniżyć stopę zasadniczą podatku dochodowego do 9%, choć największe spółki nie płacą nawet tego. Korzystając ze zwolnień i ulg podatkowych, stawka podatku uiszczana przez największe spółki w tym kraju wynosi poniżej 0,5%.

Reklama

Czechy są jedynym państwem, w którym stosunek kwoty podatku dochodowego uiszczanego

przez spółki do całkowitych wpływów pochodzących z podatków był porównywalny do kwoty podatku uiszczanego przez osoby fizyczne od ich dochodów.

W Słowenii spółka Gorenje od 10 lat nie zapłaciła podatku.

W Polsce już na etapie wybierania spółek do badania pojawił się problem. W porównaniu do innych państw, gdzie sprawozdania finansowe spółek dostępne są online - w Polsce nie wszystkie firmy zamieszczają swoje dane w internecie.

Stąd wybór spółek z udziałem skarbu państwa, bo te mają obowiązek publikowania danych na stronach internetowych. Oznacza, to jednak, że w naszym kraju nie mamy pełnego obrazu tego jak największe przedsiębiorstwa płacą podatki.

Podatek dochodowy od osób prawnych w naszym kraju stanowi 5,3 proc. wszystkich podatków uiszczanych w kraju. Procentowo mniej do budżetu wnoszą tylko firmy na Węgrzech.

- Potwierdza się światowy trend wyścigu do dna i stosowania szkodliwych praktyk podatkowych - mówi Daria Żebrowska-Fresenbet, ekspertka IGO ds. sprawiedliwości podatkowej. Ruch sprawiedliwości podatkowej mówi od kilku już lat, że korporacje mają mniejsze obciążenia podatkowe niż zwykli ludzie i niestety, zdają się zapominać, że korzystają z usług publicznych takich jak np. infrastruktura, z kapitału ludzkiego i społecznego, które zostały zbudowane dzięki podatkom, które finansowały publiczną edukację. Korporacje powinny zatem płacić uczciwą część podatków, nie wyprowadzać zysków do rajów podatkowych i uczciwie konkurować z małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Nowy raport, którego IGO jest współautorem analizuje sytuacje podatkowe największych firm w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, Bułgarii, Słowenii oraz na Węgrzech i Łotwie. Dane zostały zebrane z baz OECD oraz sprawozdań finansowych 10 spółek z największym obrotem w każdym z krajów. Raport ten został przygotowany przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego z sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarii ( Za Zemiata), Czech (Glopolis), Węgier (Demnet), Łotwy (Lapas), Polski (IGO) i Słowenii ( Ekvilib Institute).

Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Pobierz: program PIT 2016

Centrum prasowe.net
Dowiedz się więcej na temat: raj podatkowy | podatek CIT | CIT | optymalizacja podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »