Zaczęła się budowa hal kolejnego inwestora w KSSE w Ujeździe
Budowę dwóch hal o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych każda rozpoczęła uroczyście w czwartek Mubea - niemiecka firma z branży motoryzacyjnej. Hale powstają na terenie KSSE w Ujeździe (opolskie). Pracę w zakładzie ma znaleźć co najmniej 350 osób.
Mubea Automotive Poland to trzeci inwestor, który lokuje swój zakład na terenie KSSE w Ujeździe pod Olszową, blisko węzła autostradowego A4.
Przewodniczący zarządu spółki Andreas Rinsdorf mówił w czwartek, że zanim zapadła decyzja o lokalizacji zakładu firmy w Ujeździe rozważane też były tereny na Węgrzech i w Czechach. Zaznaczył, że Opolszczyznę wybrano m.in. przez wzgląd na bliskość do działającego już zakładu Mubea w Czechach, przyjazny klimat wobec inwestora w samorządach i instytucjach, które obsługiwały firmę czy fakt, iż w woj. opolskim mieszka wielu ludzi posługujących się językiem niemieckim.
Rinsdorf dodał, że zanim firma zdecydowała o inwestycji w Ujeździe, chciała też "zrozumieć mieszkających na tym terenie ludzi". Dlatego jej przedstawiciele podróżowali po regionie. "To, co zobaczyliśmy zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie - domostwa były zadbane, dobrze utrzymane. Wywnioskowaliśmy, że mieszkają w nich ludzie, na których można polegać i którzy mają odpowiedni stosunek do pracy" - powiedział.
Starszy specjalista opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Ewa Dudik mówiła, że w sumie przedstawiciele firmy Mubea oglądali sześć lokalizacji w woj. opolskim - w tym w Opolu. Dodała, że prócz podróży po regionie odwiedzili też np. trzy centra kształcenia ustawicznego - w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, by przekonać się jak i gdzie szkoleni są potencjalni pracownicy.
Mubea Automotive Poland ulokowała się w Ujeździe na ponad 14-hektarowej działce. Dyrektor ds. handlowych firmy Danuta Wesołowska powiedziała, że wartość całej inwestycji firmy w tym miejscu ma wynieść ok. 49 mln euro. Prace budowlane ruszyły już z początkiem września, a produkcja w nich ma ruszyć z początkiem kwietnia przyszłego roku.
W budowanych halach mają być produkowane komponenty dla branży automotiv. - Jedna linia technologiczna, którą uruchomimy, będzie linią produkcji opasek zaciskowych do przewodów hydraulicznych wykorzystywanych przy takich elementach jak ogrzewanie samochodu, chłodzenie. Druga posłuży do produkcji sprężyn talerzowych do przekładni automatycznych - wyjaśniła Wesołowska.
Docelowo na terenie, który kupiła w Ujeździe Mubea, ma powstać sześć hal produkcyjnych. Do końca przyszłego roku w dwóch pierwszych zatrudnienie znajdzie ok. 230 osób. - Nabór pracowników już trwa. Pierwsze osoby szkolone są w Czechach i Niemczech - powiedziała Wesołowska. Dodała, że docelowo zatrudnienie w firmie Mubea ma znaleźć co najmniej 350 osób. "Ale wcale nie wykluczam, że może być to liczba znacznie większa" - zaznaczyła. Przyznała, że "mówi się nawet o 500".
Dyrektor ds. handlowych firmy podkreśliła, że w Ujeździe powstanie też dział wytwórczy nowych technologii. W związku z tym Mubea - prócz pracowników produkcji, elektryków, ślusarzy, pracowników utrzymania ruchu czy monterów - zatrudniać ma konstruktorów maszyn i urządzeń specjalnego przeznaczenia przemysłowego, elektroników czy programistów.
Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch podkreślił w rozmowie z PAP, że dla samorządu taka inwestycja oznacza przede wszystkim miejsca pracy. Dodał, że liczy, iż dzięki temu do na Opolszczyznę i do Ujazdu wróci też choć część osób pracujących za granicą - np. w niemieckich koncernach motoryzacyjnych.
- Mam wśród nich znajomych, często z nimi rozmawiam. Mówią, że jak rynek pracy się poprawi i zarobki wzrosną tak, że będą mogli tu funkcjonować, to zdecydują się wrócić - mówił Kauch.
Mubea to dostawca wyrobów dla przemysłu samochodowego. Produkuje m.in. sprężyny techniczne stosowane w układach konstrukcyjnych pojazdów, podwozia i układy napędowe czy elementy karoserii. Główna siedziba firmy, liczącej dotąd 28 oddziałów, mieści się w Niemczech. Inne zakłady spółki są też np. w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii. Firma obecna jest również w USA, Meksyku, Brazylii, Indiach czy Chinach.