Zmiany w PFRON: Skorzysta 34 tys. osób
Niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą lub rolniczą będą mieć prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, nawet jeśli spóźnią się do 14 dni z ich opłaceniem - do noweli ustawy wprowadzającej tę zasadę.
Za nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej senatorowie opowiedzieli się jednogłośnie.
Nowela, która była m.in. inicjatywą Senatu, zrównuje w zakresie terminów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą z innymi podmiotami opłacającymi składki. Dotyczy także niepełnosprawnych rolników.
Zmiana pozwoli niepełnosprawnym, samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą, uniknąć sytuacji pozbawienia dotacji z PFRON, z powodu opóźnienia w zapłacie składki. Dzięki nowelizacji będą też mogli wnosić o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty swoich zobowiązań z tytułu zwrotu refundacji.
Ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska osób niepełnosprawnych, wykonujących działalność gospodarczą czy rolniczą, zapewnia im większe bezpieczeństwo, zrównuje ich prawa z pracodawcami osób niepełnosprawnych. Do tej pory nawet jeden dzień zwłoki powodował utratę refundacji z PFRON, bo warunkiem jej uzyskania było terminowe opłacanie składek. Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostawali w takim przypadku wezwania do zwrotu nienależnie pobranej refundacji. Inaczej przepisy traktują pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne - mogą zwlekać z opłatą składek do 14 dni.
Drugą, ważną zmianą w noweli, jest umożliwienie PFRON-owi - w porozumieniu z dłużnikiem - rozwiązania problemu spłaty należności. Chodzi o umorzenie zobowiązania (zwrot pobranej nienależnie refundacji) w całości lub w części, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. Według pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych Jarosława Dudy, z refundacji składek z PFRON korzysta w sumie 34 tys. osób. Natomiast w skali kraju kilkadziesiąt osób nie wywiązało się z obowiązku terminowej zapłaty składek, zaś w sądach jest 5-6 spraw tego dotyczących.
Nowe przepisy mają obowiązywać od października 2015 roku.
Polecamy: PIT 2014