Reklama

2500 dolarów za złoto? Polityka banków może prowadzić do rekordu wszech czasów

W styczniu 2002 r. złoto kosztowało 277 USD za uncję. Obecnie jest już siedmiokrotnie droższe. Czy jego cena może osiągnąć 2500 dolarów?

- Najważniejszą przyczyną wzrostu cen metali szlachetnych jest polityka banków centralnych, która jest ekstremalnie luźna - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Na banki centralne została zrzucona zbyt duża odpowiedzialność za politykę gospodarczą.

Reklama

Powstało wrażenie, że stopy procentowe już zawsze pozostaną w okolicach zera, a wzrost bilansów banków wywołuje rosnące obawy dotyczące stabilności tradycyjnego pieniądza.

- To sprawia, że inwestorzy szukają alternatywy dla przetrzymywania swoich oszczędności - wyjaśnia ekspert XTB.

Widać to także na krajowym rynku, Polacy na rachunkach bieżących przechowują rekordową kwotę 614 mld zł, przy czym tylko w ciągu jednego miesiąca oszczędności na bardzo symbolicznie oprocentowanych lokatach zmalały o 16 mld zł.

Roczna stopa zwrotu na złocie to 36 proc., nie jest to wprawdzie rekordowy wzrost, ale już cena złota jest najwyższa w historii i wynosi 1950 USD za uncję. Czy to jest już "sufit" dla wzrostu cen tego metalu szlachetnego? Prawdopodobnie nie, ponieważ rośnie popyt na złoto i srebro, także ze strony funduszy ETF.

- Aby inwestorzy uciekali od złota, musiałaby zmienić się polityka banków centralnych, a na to się nie zanosi, choćby ze względu na zagrożenia wywołane pandemią - ocenia dr P. Kwiecień. - Jednak możliwy jest jakiś wzrost zmienności, który wystraszy inwestorów. To jest wróżenie z fusów, czy na koniec roku złoto będzie kosztowało 2000 USD albo nawet 2500 dolarów, a pojawiły się już takie prognozy.

ZŁOTO

1 744,60 -13,60 -0,77% akt.: 09.04.2021, 22:59
  • Max 1 758,15
  • Min 1 731,05
  • Stopa zwrotu - 1T 0,82%
  • Stopa zwrotu - 1M 1,78%
  • Stopa zwrotu - 3M -5,69%
  • Stopa zwrotu - 6M -9,91%
  • Stopa zwrotu - 1R 0,23%
  • Stopa zwrotu - 2R 33,36%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
Dowiedz się więcej na temat: złoto | ceny złota

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »