Alma zamknęła dwie kolejne placówki. PKO BP wypowiedział spółce trzy umowy kredytowe

Przestała działać placówka Almy przy ul. Grójeckiej 194 w Warszawie, a także krakowska placówka sieci przy ul. Stańczyka. To kolejne po Pruszkowie, Piasecznie, Rzeszowie, Opolu, Nowym Targu, Lubinie, Zielonej Górze, Gdańsku zlikwidowane sklepy. Po wtorkowej sesji giełdowej Alma Market poinformowała w komunikacie, że PKO BP wypowiedział jej trzy umowy kredytowe. Spółka jest zobowiązana do spłaty prawie 60,9 mln zł. Powodem wypowiedzenia umów jest zagrożenie upadłością.

Obecnie z logo Alma działa 36 placówek, względem 50 na początku lipca 2016 r.

15 września spółka Alma Market złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Przedstawiciele firmy tłumaczyli, że "zawirowanie w działaniu spółki odbiło się negatywnym echem w mediach, co wpłynęło na restrykcyjne zachowania dostawców i spotęgowało problemy z zatowarowaniem naszych sklepów".

Więcej informacji w portalu dlahandlu.pl

-----------

PKO BP wypowiedział Almie kredyty; spółka musi spłacić 60,9 mln zł

Bank PKO BP wypowiedział Almie Market trzy umowy kredytowe, co zobowiązuje ją do spłaty 60,9 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Jak podano, powodem jest zagrożenie upadłością.

Reklama

"Wypowiedzenie umowy kredytu oznacza obowiązek spłaty całej kwoty zadłużenia w terminie wypowiedzenia, która wraz z wymagalnymi odsetkami na dzień 3 października 2016 roku wynosi ogółem 60 884 107,17 zł" - podano w komunikacie.

Termin wypowiedzenia wynosi 7 dni, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia wypowiedzenia.

Wypowiedziane zostały dwa kredyty inwestycyjne (z 2007 r. i 2010 r.) oraz jeden kredyt wielocelowy z 2013 r.

(PAP)

-----------

6 października informowaliśmy: Firma ochroniarska składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Almy Market

Jedna ze spółek Grupy City Security, której pracownicy świadczyli usługi ochrony w sieci Alma, złożyła do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze spółki Alma. Na skutek braku wywiązywania się przez Almę z obowiązku zapłaty wynagrodzenia w wysokości 1 mln zł.

- Działając w imieniu spółki City Ochrona Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako prezes zarządu, niniejszym na podstawie art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jerzego Mazgaja, Prezesa Zarządu, Mariusza Wojdona członka zarządu oraz Barbarę Graczak prokurenta spółki Alma Market S.A. którzy: w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzili w błąd spółkę City Ochrona Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, co do możliwości płatniczych spółki Alma Market S.A., z siedzibą w Krakowie, doprowadzając tą pierwszą do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w łącznej wysokości 499.233,52 zł, (...) oraz (w zakresie już samych członków zarządu) będąc członkami zarządu spółki Alma Market S.A., z siedzibą w Krakowie, nie zgłosili wniosku o ogłoszenie upadłości spółki Alma Market S.A., z siedzibą w Krakowie, pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki(...) - czytamy we wniosku spółki City Ochrona. [...]

---------

29 września informowaliśmy: Alma zamknęła kolejne sklepy

Jak podał serwis dlahandlu.pl, 28 września Alma zamknęła delikatesy w Pruszkowie. Taka sama sytuacja dotyczy także placówki w podwarszawskim Piasecznie. To kolejne po Rzeszowie i Opolu zlikwidowane sklepy.

Więcej informacji w portalu dlahandlu.pl

23 września Interia informowała:

Alma poinformowała, że jej wierzyciel Zbigniew Jurasz złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Straty firmy sięgnęły w ubiegłym roku prawie 150 mln złotych.

Wierzyciel wniósł o połączenie jego wniosku do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Spółka uspokaja, że "wniosek nie zagraża postępowaniu o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego". Albowiem zgodnie z art. 12 ust. 3 prawa restrukturyzacyjnego, sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego - głosi komunikat.

Niedawno informowaliśmy, że sieć supermarketów Alma zapowiada zwolnienia. Według komunikatu spółki, pracę może stracić nawet ponad 1300 osób w sklepach i centrali firmy. To ponad jedna trzecia pracowników, bo w zeszłym roku firma zatrudniała prawie 3,5 tysiąca osób.

Zgodnie z komunikatem zarządu dla inwestorów giełdowych, spółka przystąpiła już do procedury zawiadomienia związkowców oraz urzędu pracy.

Już dwa lata temu firma zanotowała stratę w wysokości ponad 10 mln złotych. W zeszłym roku strata sięgnęła już niemal 150 mln złotych.

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF

Dowiedz się więcej na temat: Alma Market SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »