Reklama

Apple, Amazon: Wyniki rozczarowały inwestorów

Przychody Apple w czwartym kwartale roku fiskalnego wzrosły o 29 proc., ale okazały się niższe niż oczekiwali analitycy. Także Amazon zaskoczył negatywnie wynikami za trzeci kwartał i prognozami na ostatnie trzy miesiące 2021 roku. Efekt? Spadki akcji obu spółek po ok. 4 proc. w handlu pozasesyjnym.

Przychody Apple sięgnęły 83,36 mld USD, a rynek spodziewał się, że wyniosą one 84,85 mld USD. Zysk na akcję wyniósł z kolei w poprzednim kwartale 1,24 USD, zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Przychody ze sprzedaży iPhone'ów wyniosły 38,87 mld USD wobec oczekiwań na poziomie 41,51 mld USD, co oznacza wzrost o 47 proc. rdr.

Przychody z segmentu usług wzrosły o 25,6 proc., do 18,28 mld USD. Rynek spodziewał się, że wyniosą 17,64 mld USD. Przychody ze sprzedaży produktów Mac wyniosły 9,18 mld USD (konsensus zakładał 9,23 mld USD, wzrost rdr o 1,6 proc.), a ze sprzedaży iPadów 8,25 mld USD (konsensus 7,23 mld USD, wzrost rdr o 21,4 proc.).

Reklama

Marża brutto Apple na koniec czwartego kwartału rok fiskalnego wyniosła 42,2 proc. wobec oczekiwań na poziomie 42,0 proc.

- Zanotowaliśmy bardzo mocne wyniki pomimo większych niż oczekiwano problemów z dostawami, które kosztowały nas dodatkowo około 6 mld USD - powiedział prezes Apple Tim Cook.

Apple na początku pandemii koronawirusa przestał podawać prognozy na kolejny kwartał. 

Również tym razem nie zdecydował się przedstawić swoich oczekiwań na trzy ostatnie miesiące 2021 roku. Prezes Cook powiedział jednak, że liczy na wzrost przychodów w tym okresie rdr.

Amazon: spółka ostrzega przed trudnym kwartałem

Zysk Amazona na akcję wyniósł w trzecim kwartale 6,12 USD, a rynek spodziewał się, że sięgnie on 8,92 USD. Przychody koncernu wyniosły 110,81 mld USD wobec konsensusu 111,6 mld USD.

Na czwarty kwartał Amazon prognozuje przychody ze sprzedaży w przedziale od 130 do 140 mld USD, co oznaczałoby wzrost o 4-12 proc. Analitycy spodziewali się, że w tym najgorętszym dla spółki okresie przychody wzrosną o 13,2 proc., do 142,1 mld USD.

Prezes Amazona Andy Jassy powiedział, że spółka może ponieść kilka miliardów dolarów dodatkowych kosztów w czwartym kwartale z powodu braków na rynku pracy, wyższych kosztów zatrudnienia, problemów z globalnymi dostawami i rosnących kosztów transportu. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »