Bank UBS próbuje uspokoić inwestorów - oferuje wykup obligacji

UBS Group AG oferuje odkupienie obligacji, które zostały wyemitowane na kilka dni przed tym, jak zgodził się przejąć pogrążonego w kłopotach rywala Credit Suisse Group AG.

Największy szwajcarski bank zaoferował posiadaczom obligacji o wartości 3 mld dol. możliwość ich odsprzedaży po przejęciu Credit Suisse, starając się uspokoić obawy dotyczące ryzyka, związanego z przejęciem.

UBS złożył ofertę odkupu posiadaczom swoich niezabezpieczonych obligacji, z terminem wykupu w marcu 2028 r. i w marcu 2032 r., o łącznej wartości 2,75 mld euro, aby zamienili te papiery za gotówkę po odpowiedniej cenie odsprzedaży, powołując się na "wyjątkowe działania korporacyjne" z 19 marca.

Podczas gdy akcjonariusze cieszyli się, że UBS przejmuje rywala po bardzo niskiej cenie, wyceny jego obligacji spadły w ostatnich dniach, a firmy ratingowe obniżyły perspektywy dla długu banku.

Reklama

UBS, którego akcje przez ostatnie dwa lata rosły ze względu na stabilność, zdecydował się na wieloletnią skomplikowaną integrację i restrukturyzację, mającą na celu obniżenie kosztów o co najmniej 8 mld dolarów.

Przejęcie Credit Suisse będzie opłacalne?

Szwajcarska firma zakłada, że transakcja przejęcia Credit Suisse będzie opłacalna, i szacuje ujemną wartość przejętej firmy (badwill) na 56 mld franków, a także otrzymała gwarancje rządowe na niektóre możliwe straty.

- Decyzja była rozsądnym działaniem, aby dać inwestorom opcję odsprzedania obligacji, gdyby, wiedząc to, co wiedzą teraz, zdecydowali się nie inwestować - powiedział Andrew Wong, analityk kredytowy w Oversea-Chinese Banking Corp.

19 marca UBS zgodził się kupić swojego konkurenta w ramach rządowej transakcji, mającej na celu powstrzymanie wyprzedaży na rynku finansowym, która została wywołana przez upadek Silicon Valley Bank na początku tego miesiąca.

Obligacje banku o dłuższym terminie zapadalności, denominowane w euro, wzrosły po ofercie. Podczas gdy akcje spadają o 3,5 proc. w środę, ich 11-proc. wzrost od momentu ogłoszenia umowy jest jednym z największych wzrostów w tym tygodniu wśród europejskich banków.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kryzys gospodarczy | Credit Suisse | UBS | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »