Reklama

Barbórkowe, 14. pensja i deputat węglowy pozostają

Jastrzębska spółka wprowadziła nowe wzory umów o pracę dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 r. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawił w piątek prezes spółki. Zapewnił, że takie świadczenia jak nagroda barbórkowa, 14. pensja i deputat węglowy dla pracowników zostają zachowane.

Nowe zasady likwidują m.in. rozmaite dodatki do pensji, wliczając je do płacy zasadniczej pracownika. Przewidziano także wprowadzenie premii motywacyjnej dla pracowników wykonujących prace w ścianach, przodkach i przy robotach zbrojeniowo-likwidacyjnych, a docelowo także premii kwotowej dla wszystkich pracowników zatrudnionych przy produkcji Zachowany został pięciodniowy tydzień pracy, rozumiany jako tydzień pracy pracownika, a nie pracę wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Ma to umożliwić zwiększenie wydobycia węgla.

Komentarz DM Banku BPS

Utrzymanie decyzji może w przyszłości pozytywnie wpływać na wyniki oraz rentowność spółki. Dotychczas w spółce było 8 różnych regulaminów pracy, 7 układów zakładowych i 1 ponadzakładowy.

Reklama

Na wygrodzenie pracowników składało się natomiast 40 różnych składników. Tego typu system jest z pewnością wysoce nieprzejrzysty zarówno dla pracowników, jak i całej spółki, co z kolei może utrudniać organizację pracy i istotnie podwyższać koszty administracji. Dlatego też zarząd zaproponował nowy, uproszczony system, zawierający wyłącznie jeden układ zbiorowy i jeden regulamin pracy dla wszystkich pracowników.

Wg zarządu spółki wprowadzanie zmian wiąże się z koniecznością zapobieżenia wzrostowi kosztów stałych, stanowiących ok. 80% wszystkich, z czego prawie połowa (48%) to koszty osobowe. Pomimo, że od sierpnia ubiegłego roku spadają ceny węgla na światowych rynkach to związkowcy zażądali zwiększenia wynagrodzeń o 7% i wycofania nowych wzorów umów o pracę. Obecnie trwa spór zbiorowy, został powołany mediator.

Zarząd proponuje wzrost płac o wskaźnik inflacji. Wg informacji spółki, w ub. roku średnie wynagrodzenie w JSW wyniosło ponad 7,5 tys. PLN brutto. Od 2000 r. pensje w JSW wzrosły o 125%; średnio o 7,6% rocznie, wobec 3,5% średniej inflacji. W tym samym czasie spadło natomiast wydobycie węgla w JSW oraz wydajność pracy.

W ubiegłym roku pensje brutto wzrosły w spółce o 10,7% przy inflacji rzędu 4,3%. Teraz spółka chciałaby połączyć dodatkowe składniki wynagrodzenia (premie, 14-tkę) z wynikami spółki. Jeżeli zarządowi uda się wprowadzić nowe propozycje to z pewnością można powinniśmy to odczytać pozytywnie.

(Ł. Koped)

_ _ _ _ _ _ _ _

W 2009 r. zarząd JSW wypowiedział układ zbiorowy, ale mimo to nowi pracownicy nadal byli zatrudniani na jego podstawie. Od ponad dwóch lat toczą się negocjacje nowego układu. W kwietniu 2011 r., krótko przed debiutem firmy na giełdzie, związki odrzuciły zaproponowany przez zarząd projekt nowego układu. Wówczas zarząd rozpoczął prace nad kolejnym projektem.

Prace trwały przez ponad pół roku i 21 listopada 2011 r. projekt nowego układu zbiorowego został zaprezentowany związkom zawodowym. Od tamtej pory trwają rozmowy. Mają być prowadzone do 30 czerwca tego roku.

Według wcześniejszych informacji, JSW planuje w tym roku przyjęcie do pracy niespełna tysiąc osób, wobec ponad 1,4 tys. w ubiegłym roku. W końcu grudnia zeszłego roku spółka zatrudniała w sumie ponad 22,9 tys. osób, z czego ok. 18,3 tys. to pracownicy zatrudnieni pod ziemią.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »