BASF buduje fabrykę za 150 mln euro

Koncern chemiczny BASF wyda na fabrykę katalizatorów w Środzie Śląskiej 150 mln euro. W zakładzie będzie pracować ponad 400 osób - informuje "Puls Biznesu". Będzie to największy taki zakład koncernu w Europie; jego powierzchnia sięgnie 40 tys. m kw.

- Firma buduje zakład na działce o powierzchni 21 ha, jest w trakcie nabywania gruntu - mówi Wiesław Sowiński z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE). To największa w tym roku inwestycja ogłoszona w LSSE.

W pierwszym etapie projektu BASF wyda 90 mln euro. Budowa ruszy jeszcze w tym roku, a produkcja - na początku 2014 r. Do 2016 r. firma uruchomi wszystkie planowane 10 linii produkcyjnych.

W Środzie Śląskiej będą produkowane katalizatory SCR i filtry cząstek stałych do aut z silnikiem Diesla. Jak mówi Rui Goerck z BASF, zaostrzenie europejskich standardów emisji spalin sprawia, że zapotrzebowanie na nowoczesne systemy ich redukcji rośnie.

Reklama

BASF SE

Największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie z siedzibą w Niemczech (Ludwigshafen nad Renem, Nadrenia-Palatynat). Nazwa BASF powstała jako skrót od Badische Anilin und Soda Fabrik. Te cztery litery są zarejestrowanym znakiem towarowym.

Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN). Grupa BASF składa się z 6 dużych kompleksów chemicznych i 385 zakładów produkcyjnych na całym świecie jak również szeregu spółek i przedstawicielstw. Firma posiada zakłady na terenie Europy, Ameryki Płd, Ameryki Płn, w Afryce oraz w Azji. Siedziba firmy znajduje się w Ludwigshafen am Rhein, gdzie działa największy na świecie zintegrowany kompleks chemiczny a produkty firmy są eksportowane do kilkuset krajów. Portfolio firmy obejmuje produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, chemię budowlaną, produkty dla rolnictwa oraz przemysłu kosmetycznego i spożywczego oraz nieprzetworzoną ropę i gaz ziemny.

BASF wszedł w skład konsorcjum Nordstream budującego Gazociąg Północny.

Obecność BASF na polskim rynku sięga końca XIX wieku. W latach 50. XX wieku BASF był reprezentowany przez centralę Handlu Zagranicznego Transactor SA. W 1990 roku powstało pierwsze oficjalne przedstawicielstwo BASF w Polsce. W 1992 roku została powołana do życia BASF Polska sp. z o.o. (siedziba w Warszawie) ze 100-proc. udziałem kapitału zagranicznego, która prowadzi działalność handlową i produkcyjną. BASF Polska zatrudnia ok. 240 pracowników (2010 r.), a obroty firmy w 2009 roku wyniosły 411 milionów euro (w 2008 - 480 milionów euro, w 2007 - 455 milionów euro). BASF Polska ma zakład produkcyjny w Myślenicach koło Krakowa (domieszki do betonu) i w Śremie koło Poznania (chemia budowlana). W czwartym kwartale 2010 r. otwarty został trzeci zakład produkcyjny BASF w Polsce (również w Śremie) produkujący poliole do pianek poliuretanowych znajdujących zastosowanie przede wszystkim w izolacjach. (wiki)

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: BASF | euro | zakład | Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »