BDM: Uwaga na spółki wojenne

Podobnie jak 2 lata temu, po pandemii, inwestorzy poszukują atrakcyjnych sektorów i spółek mogących wykorzystać obecną sytuację konfliktu militarnego na Ukrainie. Obecnie najwięcej zyskuje cały sektor surowcowo-energetyczny.

Obecnie najmocniej rosnącymi spółkami są te z asortymentem wojskowym, wykorzystujące kryzys humanitarny czy kopalnie i energetyka. Podobnie ja w pandemii wiele tych wycen zostanie szybko zweryfikowanych.

Ceny węgla w Europie poszybowały do rekordowego poziomu, ponieważ sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainy skłaniają kupujących do zakupów na innych rynkach. Kontrakty terminowe na węgiel na przyszły rok wzrosły aż o 51% do 288 dolarów za tonę na giełdzie ICE. Kontrakty terminowe na kwiecień wzrosły o 50% do rekordowego poziomu 450 USD/t.

Reklama

Nawet jeśli zapasy węgla na kontynencie są na historycznie niskim poziomie, wysokie ceny gazu ziemnego oznaczają, że wciąż bardziej opłaca się opłaca się spalać węgiel niż gaz do produkcji energii.

Według Eurostatu, w 2020 roku 49% importu UE będzie pochodzić z Rosji, a większość z nich będzie przeznaczona dla Niemiec.- Bloomberg. UE importuje ok. 90 mln ton węgla z czego ok. 50 mln ton z Rosji. Produkcja Polski (sam energetyczny) to 40-50 mln ton rocznie. Z giełdowych spółek największą produkcję ma Bogdanka (10 mln ton). PGG kopie ok. 23 mln ton.

W tym samym czasie ceny gazu ziemnego w Europie (TTF) osiągnęły rekordowy poziom, skacząc aż o 40% do 168 EUR/MWh. Dane od ukraińskiego narodowego operatora ukraińskiego narodowego operatora przesyłu gazu wskazywały na normalną pracę, ale obawy wśród uczestników rynku o wpływ sankcji i niskie zapasy spowodowały paniczne zakupy, mimo wysiłków mających na celu ochronę firm energetycznych przed sankcjami.

TTF 1M (koszt gazu w Europie) [EUR/MWh]

Ropa Brent, światowy benchmark, wzrosła o ponad 7% i na krótko osiągnęła poziom 118 USD/bbl. Na początku grudnia cena ta wynosiła  około 65 USD/bbl. W środę OPEC i inni producenci ropy naftowej, w tym Rosja, odmówili zwiększenia wydobycia ponad poziom uzgodniony  w lipcu.

Rynek doświadcza też potężnej wyprzedaży praw do emisji CO2 (-30/40% od lutowego szczytu) w obawie o perspektywy gospodarcze i zmianę polityki energetycznej Niemiec. Największą pozytywną ekspozycję na spadek kosztów CO2 w energetyce ma PGE/ZE PAK bo to najwięksi emitenci CO2 z węgla brunatnego, a w przemyśle Grupa Azoty/Ciech. To są spółki, które mają największy deficyt praw do emisji i muszą je kupować na rynku. Deficyt uprawnień w Grupie Azoty o ok. 3 mln ton rocznie, a w Ciechu ok. 1,1 mln ton

Ceny energii elektrycznej (FY_Base) na 2022 rok wzrosły w Niemczech od wybuchu wojny o ok. +18% (787 PLN/MWh), a w Polsce spadły o -2,3% z uwagi na ponad -30% spadek kosztów CO2. 

Marże krajowych wytwórców rozszerzyły się z ok. 120 PLN/MWh do 220 PLN/MWh w przypadku węgla brunatnego (PGE/ZE PAK). Krajowe ceny energii są niższe o ok. 200 PLN/MWh niż analogiczne kontrakty w Niemczech. Krajowej energetyce sprzyja prawie rekordowa cena gazu i krach na rynku CO2.

Załamanie notowań CO2!

Nastąpiło załamanie cen CO2 - wskazał ostatnio prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że spadek wyniósł 30 proc. od szczytu w lutym, co daje szanse m.in. na obniżkę cen energii elektrycznej.

Według szefa PFR to "dobra informacja, bo daje szanse na spadek cen energii elektrycznej i zmniejszenie presji inflacyjnej, która z uwagi na ropę i żywność jest wysoka". Polski rząd od wielu miesięcy postuluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie lub nawet wyłączenie roli instytucji finansowych, które powodują spekulację na rynku uprawnień do emisji. Zgodnie z danymi handlowymi z Towarowej Giełdy Energii (TGE), koszt wytworzenia energii elektrycznej to w 60 proc. cena za koszt uprawnień do emisji CO2.

LUBAWA

4,4240 0,0540 1,24% akt.: 18.11.2024, 12:04
  • Otwarcie 4,3800
  • Max 4,4600
  • Min 4,3720
  • Kurs odniesienia 4,3700
  • Suma wolumenu 64 637
  • Suma obrotów 285 112,1740
  • Widełki dolne 3,9420
  • Widełki górne 4,8180
Zobacz również: CCC CDRL ESOTIQ


Dom Maklerski BDM S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »